Ekonomi

CME Grubu’nun 4. çeyrek karı döviz kurundaki ürün talebi nedeniyle arttı

CME Group Inc., özellikle faiz oranlı ürünlere olan talebin artması nedeniyle dördüncü çeyrek kârında analistlerin beklentilerini aşan önemli bir artış yaşadı. Türev borsasının performansı, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını önceki yıla göre artırmasıyla önemli ölçüde arttı; bu da, müşterilerin piyasadaki belirsizliğin ortasında faiz riskine karşı korunma arayışına girmesiyle rekor düzeyde yüksek bir ortalama günlük hacim (ADV) oluşmasına yol açtı.

Şirketin faiz oranı ADV’si %35,8 oranında önemli bir artış göstererek çeyrekte 13,3 milyon sözleşmeye ulaştı. Bu artış, ABD Hazine vadeli işlemleri ve opsiyonlarındaki benzeri görülmemiş hacimlerden kaynaklandı. Faiz artışlarındaki duraksamaya rağmen, müşterilerin faiz oranları yönünde değişen varsayımlara karşı riski yönetmek için araçlara ihtiyaç duyması nedeniyle CME bundan faydalanmaya devam etti.

CME’nin bu çeyrekteki toplam ADV’si %17 artışla 25,5 milyon sözleşmeye yükseldi. 2023 yılı yıllık rakamlarına bakıldığında %5 artışla 24,4 milyon sözleşmeye ulaşıldı. Bazıları ABD ekonomisi için ‘yumuşak bir iniş’ beklese de, CME’nin riskten korunma ürünlerine olan talebin devam etmesi, devam eden jeopolitik ve ekonomik belirsizliklere bağlanıyor.

Borsa ayrıca başka yerlerde de artışlar bildirdi; tarımsal emtialarda ADV önceki yıla göre %25,5 artarken enerji ürünleri hacminde de %18 artış yaşandı.

CME’nin gelirlerinin en büyük kısmını oluşturan takas ve işlem ücretleri %20,7 artışla 1,18 milyar dolara yükselirken, gelir akışlarında da önemli artışlar kaydedildi. Şirketin toplam geliri %19,2 artışla 1,44 milyar dolara ulaştı.

Düzeltilmiş bazda, CME’nin hissedarlara atfedilebilen net geliri 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte 853,8 milyon $’a veya hisse başına 2,37 $’a yükseldi. LSEG bilgilerine göre bu rakam, analistlerin hisse başına 2,28 $’lık öngörüsünün üzerindeydi. Bu çeyrek, CME’ye yönelik düzeltilmiş faydalarda art arda onuncu çift haneli büyüme yüzdesi oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

sefaatli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu