Ekonomi

Fed başkanının faiz artırma konusundaki isteksizliği ABD dolarını yumuşattı, hisse senetlerinde artışa neden oldu

Çarşamba günkü piyasa dinamikleri, daha yumuşak ekonomik veriler, Hazine’nin başlangıçta korkulandan daha az borçlanması ve Federal Reserve Lideri Powell’ın Aralık ayında faiz artırımını savunma konusundaki tereddütünden önemli ölçüde etkilendi. Bu faktörlerin birleşimi ABD dolarının (USD) yumuşamasına, 10 yıllık Hazine tahvil getirisinin 11 baz puan (bps) düşmesine ve NasdaqBu, hisse senedinde %1,65’lik bir yükselişe yol açtı.

Döviz piyasasında, USD’deki geniş çaplı satış dalgasının ortasında Avustralya doları (AUD), küresel sıkılaştırmadaki değişimler ve Çin’in yeni genişleme ve harcama politikaları nedeniyle 60 piplik yükselişle liderliğe yükseldi. 10 Ekim’den bu yana en iyi zaman AUD/USD kapatılmasıyla sonuçlandı. Ancak Euro diğer para birimlerinin gerisinde kaldı. Japon Yeni cinsinden USD/JPY151.00 seviyesinin altına gerilemesiyle geri dönüşler yaşadı.

Emtia cephesinde hem altın hem de West Texas Intermediate ( WTI) ham petrol fiyatları düştü. AltınFiyatlar ons başına 1978 dolara gerilerken, WTI ham petrolünün varil fiyatı 80,92 dolara geriledi.

Yatırımcılar şimdi Cuma günkü istihdam raporunu ve ISM hizmetleri raporunu bekliyor. Bu raporların daha yumuşak rakamlar sunması halinde, getiriler daha da düşebilir ve %5’lik getiri uzaklaşıyor gibi göründüğü için potansiyel olarak kaçırma korkusunu (FOMO) tetikleyebilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu