Ekonomi

Wells Fargo, OPEC+ Bağlılığı Nedeniyle Brent ve WTI Uzun Vadeli Fiyat Tahminlerini 5 Dolar Artırdı

Wells Fargo analistleri Brent ve West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü için uzun vadeli fiyat tahminlerini varil başına 5 dolar arttırarak yeni tahminlerini Brent için 80 dolar ve WTI için 75 dolar olarak belirledi.

Yatırım bankası, ılımlı ekonomik büyüme, OPEC+ üyelerinin tutarlı üretim disiplini, kilit petrol üreticisi ülkelere uygulanan cezalar ve ABD petrol üretimindeki artışın yavaşlaması nedeniyle tahminlerini yükseltti ve bunların hepsi daha istikrarlı bir petrol piyasasına işaret ediyor.

Wells Fargo uzmanları analizlerinde 2024 yılını COVID-19 pandemisini takip eden dönemde çok önemli bir yıl olarak görüyor.

Jeopolitik olayların petrol piyasasını hala etkileyebileceğini kabul etmekle birlikte, analistler 2024 ve 2025 yıllarında, pandemi öncesi koşullara dönüşe işaret eden, pandemi öncesinde görülen oranlara benzer şekilde, talep büyüme oranlarında yıllık %1,0 ila %1,5 arasında bir canlanma görüleceğini tahmin ediyor.

Ayrıca analistler, seyahatin kısıtlı ve talebin düşük olduğu dönemde hızlanan yenilenebilir enerjiye geçişin, enerji altyapısını dönüştürmenin uzun, kademeli ve zorlu bir süreç olduğu anlayışına uyum sağlayarak bir ayarlama dönemine girdiğini gözlemliyor.

Analistler, petrol piyasası trendlerine ilişkin daha önceki raporlarında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretimi kısarak pazar payını azaltma isteğini tahminlerinde kilit bir faktör olarak vurgulamıştı. OPEC’in 3 Nisan’daki toplantısında alınan kararlar, bu üretim kısıntılarının en azından 2024 yılının ortalarına kadar süreceğini teyit ediyor.

“Toplam OPEC üretiminin 2024 yılı sonuna kadar sınırlı kalacağını tahmin ediyoruz. Rusya da dahil olmak üzere önemli OPEC+ ülkeleri daha yüksek petrol fiyatlarını tercih ediyor gibi görünüyor, bu da muhtemelen üretimlerinin azalmasının etkisini yumuşatıyor.”

Uzun vadeli tahminlere ek olarak, Wells Fargo cari yıl için fiyat tahminlerini de revize etti. Firma 2024 WTI petrol varil fiyatını 71,50 dolardan 75,73 dolara yükseltirken, Brent tahminini 76 dolardan 80,19 dolara çıkardı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu