Yaşam

Türkiye İş Bankası Müzesi 15. yaşında

14 Kasım 2007 tarihinde Türkiye İş Bankası’nın İstanbul, Eminönü’nde bulunan tarihi binasında ziyarete açılan Türkiye İş Bankası Müzesi 15. yılını kutluyor.

Kalıcı standının yanı sıra periyodik stantlarıyla, öğrencilere yönelik düzenlenen fiyatsız atölyeleriyle ziyaretçilerin ağır ilgi gösterdiği Müze, açıldığı günden bu yana 2,1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı. Müze bugünlerde Cumhuriyetimizin 100. yılında açacağı “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” başlıklı standının heyecanını yaşıyor.

Tarihin izlerini görmek mümkün

Müzenin hazırlık sürecinde, 1924’ten bu yana Türkiye’nin dört bir köşesinde biriken belgeler, fotoğraflar, filmler ve objeler toplanıp restore edilerek korumaya alındı. Bu zengin malzemeye ev sahipliği yapmak üzere İş Bankası’nın tarihi Yenicami Şubesi seçildi. 23 Eylül 1892’de İstanbul Postanesi olarak inşa edilen bina, 20 Şubat 1928 tarihinde Türkiye İş Bankası’nın İstanbul Şubesi olarak hizmet vermeye başladı. 1950’li yıllarda şubenin ismi Yenicami Şubesi olarak değişti ve 2004 yılına kadar bu halde hizmet verdi. Onarım sürecinin akabinde bina müze olarak İstanbul’un kültür hayatına katıldı.

Tarihi binada ziyaretçilere varlıklı bir koleksiyon sunuluyor

Tarihi binanın iki katına yayılmış koleksiyonu ile yıl uzunluğu açık olan Türkiye İş Bankası Müzesi’nin sabit standı, binanın üst katındaki birinci salondan başlıyor. Bankaya ilişkin güçlü arşivden toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan evrak ve fotoğraflar, farklı periyotlara ilişkin daktilo, hesap makinesi üzere bankacılık aletleri, kumbara, reklam sinemaları üzere gereçler Müzenin birinci katında sergileniyor. Birbirini takip eden sekiz salon boyunca İş Bankası’nın Cumhuriyet’le yaşıt tarihinin kısa bir özeti kronolojik olarak ziyaretçiye aktarılıyor.

Giriş ve bodrum katta ise şube periyodundan kalma sabit halde bulunan tarihi bankolar, ana kasa ve kiralık kasa daireleri ziyaret edilebiliyor. Bankalarda yalnızca yetkili görevlilerin girebildiği ana kasa dairesi ve müşteri kullanımına açık kiralık kasa dairesi, Müzede seyahat alanı olarak kurgulandı. Bu iki kasayı bağlayan koridorda ışıklar ve seslerden oluşan hareketli bir enstalasyon bulunuyor.

Müzenin 28 Eylül 2021 tarihinde açılan periyodik standı “Bir Asrın Ardından / Cepheler, İnsanlar ve Büyük Zafer” için İstiklal Madalyası mirasçılarına yapılan davet büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Açıldığı günden bu yana 300.000’i aşkın ziyaretçi ağırlayan stantta, ülkemizin dört bir yanından ödünç verilen 300’e yakın İstiklal Madalyası, orjinal madalya beratları, fotoğraflar, kimlik kartları, anı defterleri ve kılıç, kama üzere muharebe eşyaları sergileniyor.

Yeni stant “Yaşasın Cumhuriyet” için tüm Türkiye’ye davet

Cumhuriyetimizin 100. yılı vesilesiyle İstanbul’da Türkiye İş Bankası Müzesi ile Ankara’da İktisadi Bağımsızlık Müzesi’nde açılacak “Yaşasın Cumhuriyet! Atatürk Döneminde İktisadi Bağımsızlığın İlk Adımları” başlıklı yeni stantta Cumhuriyet’in kuruluş devrinden kalan aile yadigârlarıyla katkı sağlamak isteyenlere davette bulunuldu.

Türkiye’nin dört bir yanına yapılan davet ile dileyen herkes, Atatürk devrinin üretim ve toplumsal hayatını yansıtan fotoğraflar, kartpostallar, evrak ve objeler, madalyon, rozet üzere anı nesneleri ya da ülkemizde o devirde üretilen yerli mallarından örnekler gönderebilecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu