Ekonomi

Özel avukat Trump’ın dokunulmazlık talebine karşı çıkıyor

Özel Danışman Jack Smith Pazartesi günü ABD Yüksek Mahkemesi’ne, eski Başkan Donald Trump’ın yargılanmaktan muaf tutulma talebine karşı çıkan bir dosya sundu. Dava 25 Nisan’da görülecek ve Trump’ın 2020 seçim sonuçlarıyla ilgili eylemleri etrafında dönecek. Trump, görevdeyken ceza davasından dokunulmazlığını reddeden bir alt mahkemenin kararını temyize götürdü.

Smith’in mahkemeye sunduğu son dilekçede, suçlu bulunması halinde Trump’ın davranışının “hükümetimizin yapısına eşi benzeri görülmemiş bir saldırı” teşkil edeceği ileri sürülüyor. Smith, başkan da dahil olmak üzere hiçbir bireyin yasaların üstünde olmadığı ve başkanlığın etkin işleyişinin, iddia edilen federal ceza hukuku ihlalleri için yasal hesap verebilirlikten muafiyete bağlı olmadığı ilkesini vurguladı.

Yaklaşan 5 Kasım seçimlerinde Başkan Joe Biden’a karşı Cumhuriyetçilerin adayı olan Trump, bu ve kendisine karşı açılan diğer üç ceza davasında masum olduğunu savunmuş ve bu davaları siyasi amaçlı olarak nitelendirmiştir. Gelecekteki yasal işlemlerin siyasi silah olarak kullanılmasını önlemek için bir başkanın resmi eylemleri için “mutlak dokunulmazlık” emsalinin gerekli olduğunu savundu.

Ağustos 2023’te Smith, Trump’ı ABD’yi dolandırmak için komplo kurmak ve Biden’ın seçim zaferinin kongre tarafından onaylanmasını engellemek de dahil olmak üzere dört federal suçla itham etti.

Smith’in pozisyonunu destekleyen ve aralarında emekli Orgeneraller Peter Chiarelli ve George Casey, eski CIA Direktörü Michael Hayden ve eski Deniz Kuvvetleri Bakanı Ray Mabus’un da bulunduğu 19 emekli dört yıldızlı ABD subayı ve diğer eski üst düzey ulusal güvenlik yetkililerinden oluşan bir grup Pazartesi günü bir amicus brief sundu. Trump’ın başkanlık dokunulmazlığı iddiasının Amerikan demokrasisinin temel değerlerine aykırı olduğunu savundular ve bunun ülkenin ulusal güvenliği ve küresel demokratik duruşu için oluşturduğu riskler konusunda uyarıda bulundular.

Yüksek Mahkeme’nin Trump’ın dokunulmazlık talebini görüşmeyi kabul etmesi, Trump’ın duruşmasını erteleyerek yeniden seçilmek için kampanya yürütürken kendisine ek zaman sağlamış oldu. Eski başkan geçtiğimiz Ekim ayında dokunulmazlığı gerekçe göstererek suçlamaların düşürülmesi için girişimde bulunmuş ancak ABD Bölge Yargıcı Tanya Chutkan Aralık ayında bu talebi reddetmişti. ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi 6 Şubat’ta Trump aleyhine 3-0’lık bir kararla alt mahkemenin kararını onadı.

Trump ve ortakları, 2020 seçimlerinin çalındığına dair yalan iddialarda bulunmak ve Biden’ın zaferinin kongre tarafından onaylanmasını engellemek için sahte seçmenleri içeren bir plan düzenlemekle suçlanıyor. Buna ek olarak, Trump’ın dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence’e sertifika sürecini durdurması için baskı yaptığı söyleniyor. Bu durum, Trump destekçilerinin seçim sonuçlarının onaylanmasını engellemek amacıyla 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlediği saldırıyla doruğa ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu