Ekonomi

Kripto varlık fonları, 2022’de fon girişlerinin üzerinde talep görmeye başladı

Investing.com – Kurumsal yatırımcılar fon talep etmeye devam ettikçe kripto para piyasalarındaki olumlu hava artmaya devam ediyor.

Kripto varlık yatırım ürünleri geçen hafta 261 milyon dolarlık net giriş gördü ve böylece üst üste 6. haftasını artıda kapatarak bu süreçte 767 milyon dolar topladı. Ek olarak, kripto fonları 2022’de kaydedilen toplam 736 milyon dolarlık girişi aştı. Geçen hafta kaydedilen fon girişi ölçümü en sonuncusu. TemmuzCoinShares verilerine göre fon büyüklüğü, boğa piyasasının Aralık 2021’de sona ermesinin ardından en yüksek değerine ulaştı.

 

Bu hafta kripto varlık yatırım ürünlerine en yüksek talep 157 milyon dolarla ABD bölgesinden geldi. Ardından Almanya ve İsviçre piyasalarından sırasıyla 63 milyon dolar ve 36 milyon dolarlık fon girişi kaydedildi. Bu ülkeleri 9 milyon dolarlık girişle Kanada takip etti. İsveç ve Brezilya pazarlarından kısmi çıkışlar devam etti.

Varlık bazında bakıldığında Bitcoin, spot ETF Mali beklentilerinin güçlü kalması ve ABD’den gelen zayıf ekonomik bilgilerin etkisiyle 229 milyon dolarlık fon elde etti. Böylece Bitcoin bazlı yatırım fonları yıl başından bu yana 842 milyon dolara ulaştı. Ayrıca Bitcoin Short 4,5 milyon dolar çekerken CoinShares analistlerine göre bazı yatırımcılar mevcut yükselişi sürdürülemez gördükleri için temkinli davranmayı tercih ettiler.

Altcoin fonlarının ortasında Ethereum 17,5 milyon dolarla ağustos ayından bu yana en yüksek girişi kaydetti. Ancak Ethereum tabanlı fonlardan yılın başından bu yana 107 milyon dolarlık önemli bir çıkış yaşandı. solana Kurumsal yatırımcıların radarında kalmayı sürdürürken geçen hafta ilave 11 milyon dolar fon çekerek yılbaşından bu yana 109 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştı. Diğer altcoin fonları arasında Zincir bağlantı2 milyon dolar, çokgen800 bin dolar ve Cardano 500 bin dolarlık fon girişi kaydedildi. Çoklu varlık yatırım ürünleri, altcoin fonları arasında 4,2 milyon dolarlık çıkışla negatif yönde hareket eden tek yatırım ürünü oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu