Ekonomi

Kazanç çağrısı: Shutterstock, Envato’yu satın alma planlarını açıkladı

Shutterstock, Inc. (NYSE: SSTK) 2024 yılı ilk çeyrek kazançlarını açıkladı ve sırasıyla 214 milyon $ ve 56 milyon $’lık rakamlarla gelir ve FAVÖK beklentilerini aştı. Şirket ayrıca, Shutterstock’un ürün tekliflerini ve kitle erişimini artıracak bir hamle olan Envato’yu satın almak için kesin bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Satın alma işleminin 2024 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Shutterstock’un veri dağıtımı ve hizmetleri işi, toplam gelirlerin neredeyse beşte birine katkıda bulunarak önemli bir gelir artışı yaşadı. Bu performansla birlikte Shutterstock, 2024 yılı için gelir ve FAVÖK beklentilerini yükseltti.

Önemli Çıkarımlar

 • Shutterstock’un 2024 yılının ilk çeyreğindeki geliri 214 milyon dolara, FAVÖK’ü ise 56 milyon dolara ulaştı.
 • Şirket, Envato’yu satın almak için 2024 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması beklenen bir anlaşma imzaladı.
 • Veri dağıtımı ve hizmetler segmenti %90’lık bir gelir artışı kaydetti ve şu anda toplam gelirlerin %20’sini oluşturuyor.
 • Shutterstock 2024 gelir beklentisini %5,5-7 büyüme ve düzeltilmiş FAVÖK beklentisini 245-248 milyon dolara yükseltti.

Şirket Görünümü

 • Shutterstock yılın ikinci yarısında büyümeye geri dönmeyi bekliyor.
 • Şirket, 2027 planı da dahil olmak üzere uzun vadeli hedeflerine ulaşmak için iyi konumlanmış durumda.

Ayıya Yönelik Önemli Noktalar

 • İçerik gelirleri beklentilere paralel olarak %10 azaldı.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Veri tekliflerindeki güçlü büyüme, veri dağıtım ve hizmet gelirlerinde %90’lık bir artış sağladı.
 • Küçük ve orta ölçekli işletmelerin artan ilgisi ile içerik işinde olumlu işaretler.
 • Envato satın alımının değerli içerikler eklemesi ve Shutterstock’un temel veri işini çeşitlendirmesi bekleniyor.

Eksiklikler

 • Veri anlaşmalarının zaman içinde yapılandırılması nedeniyle gelirin muhasebeleştirilmesinde bazı öngörülemezlikler olabilir.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Yöneticiler, düzenleyici ortam değişikliklerinden etkilenen veri satış işindeki güçlü talebi tartıştılar.
 • Envato’nun mevcut abone tabanına çapraz satış potansiyelinin altını çizdiler.
 • Multimodal modeller için görsel medya eğitim verilerine duyulan ihtiyaç talep artışını tetikliyor.
 • Shutterstock, Giphy işinden para kazanmayı hızlandırmak için ortaklıklar araştırıyor.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Shutterstock’un Envato’yu satın alması ve veri dağıtım ve hizmetler işindeki önemli büyüme, şirketin gelirlerini çeşitlendirme ve pazar erişimini genişletme stratejisinin merkezinde yer alıyor. İçerik gelirlerindeki gerilemeye rağmen şirket, içerik işinin yılın ikinci yarısındaki büyüme beklentileri konusunda iyimserliğini koruyor. Shutterstock, dinamik dijital içerik ortamında hem yeni hem de mevcut müşterilerin değişen ihtiyaçlarından yararlanırken, şirketin içerik kütüphanesini ve katılımcı tabanını ölçeklendirmeye odaklanmasının başarıyı artırmaya devam etmesi bekleniyor.

InvestingPro İçgörüleri

Shutterstock’un son dönemdeki finansal performansı ve stratejik satın almaları şirketin geleceği için umut verici bir tablo çiziyor. İşte InvestingPro’dan şirketin mevcut durumu ve görünümüne ek bağlam sağlayabilecek bazı görüşler:

 • Yaklaşık 1,49 milyar dolarlık piyasa değeriyle Shutterstock, borsada sağlam bir varlık gösteriyor. Şirketin F/K oranı 13,58’dir ve özellikle şirketin son dönemdeki olumlu finansal sonuçları göz önüne alındığında, kazançları düşünüldüğünde hisse senedinin değerinin altında olabileceğini göstermektedir.
 • Shutterstock’un hissedarlarına değer döndürme taahhüdü, finansal sağlığına ve gelecekteki beklentilerine olan güveni yansıtacak şekilde temettüsünü 4 yıl üst üste artırmasıyla açıkça görülmektedir. Şirketin temettü verimi şu anda %2,87 seviyesinde ve bu da gelir odaklı yatırımcılar için cazip.
 • Şirketin, hisse senedinin fiyatını kazanç büyümesine göre ölçen PEG oranı 0,3 gibi düşük bir seviyede. Bu, Shutterstock hisselerinin büyüme odaklı yatırımcılar için cazip bir alım olabileceğini gösteriyor, çünkü 1’in altındaki bir PEG oranı genellikle hissenin beklenen kazanç büyümesine göre değerinin düşük olduğu şeklinde yorumlanıyor.

InvestingPro İpuçları, Shutterstock’un bilançosundaki borçtan daha fazla nakit ve faiz ödemelerini yeterince karşılayabilen nakit akışları ile güçlü finansal temelini vurgulamaktadır. Ayrıca, iki analist önümüzdeki dönem için kazançlarını yukarı yönlü revize etti, bu da Shutterstock’un finansal gidişatına ilişkin daha fazla iyimserliğe işaret edebilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Daha derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için InvestingPro, https://www.investing.com/pro/SSTK adresinde Shutterstock hakkında ek ipuçları sunuyor. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak tüm finansal analiz ve uzman yorumları paketinin kilidini açabilirsiniz. Şu anda yatırımcıların daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilecek 7 ek InvestingPro İpucu mevcuttur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu