Ekonomi

ExxonMobil hisse hedefi Piper Sandler tarafından 130 dolara düşürüldü

Perşembe günü Piper Sandler, enerji sektörünün önemli oyuncularından ExxonMobil (NYSE: XOM) için hisse fiyat hedefini bir önceki 142$’dan 130$’a düşürdü. Ancak firma, hisse senedi üzerinde Overweight notunu korumaya devam ediyor. Ayarlama, olumlu bir görünüme rağmen beklendiği kadar yüksek olmayan enerji sektörünün değerlemesine ilişkin bir analizin ardından yapıldı.

Firma, enerji grubunun mevcut projeksiyonlara göre 2024 yılı için yaklaşık %9 serbest nakit akışı (FCF) getirisi ile işlem gördüğünü ve bunun son trendlere kıyasla adil olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, güçlü ve sürdürülebilir FCF üretimi göz önüne alındığında sektör hala nispeten ucuz olarak görülüyor.

ExxonMobil, sağlam maliyet yapısı, dirençli bilançosu ve istikrarlı hissedar getirileri ile birlikte önemli emtia yukarı yönlü kaldıracı ile enerji sektöründe cazip bir konumda görülmektedir.

Piper Sandler, ExxonMobil’i Chevron’a (CVX), ConocoPhillips’i (COP) Occidental Petroleum’a (OXY) ve Shell’i (SHEL) Avrupalı enerji şirketlerine tercih ettiğini ifade ediyor. ExxonMobil için revize edilen fiyat hedefi, FCF getiri hedefi (PSC Petrol Fiyatı 80 $/varil Brent iken 2024 mali yılı yıllık FCF’ye dayalı) ve hedef FY24 FAVÖK katsayısı arasında 50/50 ağırlıklandırma ile dengeli bir yaklaşımdan elde edilmiştir.

FAVÖK katsayı hedefi 7,0x olarak belirlenmiştir; bu değer bir önceki 6,5x değerine göre hafif bir artış olmakla birlikte, sektördeki göreceli değer kaybını yansıtacak şekilde tarihsel ortalama olan 8,0x değerine göre 1,0x iskonto anlamına gelmektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu