Haber

Erdoğan 14 Şubat’ta Mısır’a gidecek: Refah argümanı dikkat çekiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Şubat’ta Mısır’ı ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşeceği belirtildi.

Erdoğan ve Sisi’nin 2013’ten sonra bozulan ikili ilişkileri onarmak ve geliştirmek amacıyla bir araya geleceği kaydedildi.

Ziyaretin resmi olarak duyurulmaması nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen ancak konu hakkında Bloomberg’e bilgi veren Türk yetkililer, şunları söyledi:Görüşmede Gazze’deki Filistinlilere insani yardım ulaştırılması ve savaşın sona erdirilmesi konularının ele alınacağını kaydetti.

Bir diğer önemli konu da Doğu Akdeniz olacak. Erdoğan’ın, ülkeler arasındaki ikili ticaretin derinleştirilmesinin öneminden bahsedeceği ve Doğu Akdeniz’deki enerji hatlarına ait deniz yetki alanlarının sona erdirilmesine yönelik anlaşmayı masaya koyacağı bildirildi.

Söz konusu ziyaret, 2013 yılından bu yana Mısır’a yapılacak ilk ziyaret olacak.

Mısır ve Türkiye, ilişkileri yeniden başlatmak için yaklaşık 2 yıldır buluşuyor. Heyetler aracılığıyla başlayan görüşmeler sonucunda son Dışişleri Bakanları bir araya geldi.

Erdoğan ve Sisi, G-20 Zirvesi ve Katar’ın ev sahipliği yaptığı Dünya Kupası’nın açılış töreninde bir araya geldi.

REFAH İDDİASI

Middle East Eye’a konuşan Türk yetkililer şunları söyledi: Erdoğan’ın Filistinlilere destek amacıyla 1 milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinliye ev sahipliği yapan Gazze’deki Refah Bölgesi’ni de ziyaret edebileceğini söyledi. Ancak bu konuda kesin bir kararın olmadığı belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu