Haber

BİLİM VE İNOVASYON FESTİVALİ ‘TECH İZMİR’ BAŞLADI

İZMİR Valiliği himayesinde, İzmir Kalkınma Ajansı konut sahipliğinde İzmir Teknoloji, Bilim ve İnovasyon Şenliği (TECH İZMİR) başladı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger şenliğin açılışında, “Ankara siyasi başkent diyoruz. İstanbul ekonomik başkent. Bizim iddiamız; İzmir’in de Türkiye’nin ve bölgenin teknoloji başkenti olması. Gençlerimize imkan ve fırsat sunacağız ve İzmir’i Allah’ın izniyle Türkiye ve bölgenin teknoloji başkenti yapacağız” dedi.

TECH İZMİR, İzmir Valiliği himayesinde, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) mesken sahipliğinde İzmir Arena’da düzenlendi. Festivalin açılışına İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, İzmir’deki üniversitelerin rektörleri katıldı. Şenliğin açılışında konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Güzel İzmir’imiz bugün yine ilkleri ve yenilikleri bir arada yaşayacak. İzmir Arena’da İzmir’deki ilk büyük teknoloji etkinliğine, İlk e-spor organizasyonuna ve Türkiye’deki birinci büyük ödüllü müsabakalara heyecanla birlikte tanıklık edeceğiz. Bugün ayrıyeten çağdaş teknolojilere dayalı yatırımlarla son periyotta dikkatleri üzerine çeken kentimizin teknoloji başşehri olma maksadıyla sürdürdüğü seyahatte teknolojiye dayalı yatırımlarda yeni bir perspektif ortaya koymanın birinci somut adımını da daima bir arada atacağız. İki gün boyunca İzmir’de yeni nesil teknolojileri, oyun ve yaratıcılık gündemini başta gençlerimiz olmak üzere tüm hemşerilerimizle buluşturmak bizlere büyük gurur veriyor” ifadelerini kullandı.

‘İDDİAMIZ İZMİR’İN TÜRKİYE’NİN TEKNOLOJİ BAŞŞEHRİ OLMASI’

Öte yandan, Vali Köşger, “5G teknolojisinin pilot olarak İzmir’de uygulanması kelamını genel müdürümüz bize vermişti. İnşallah onu da Türkiye’de inşallah İzmir’de gerçekleştirmek nasip olur. Ayrıyeten şenliğimize katkı sağlayacak üniversitelerimize de teşekkür ediyorum. Ankara siyasi başşehir diyoruz. İstanbul ekonomik başşehir. Bizim argümanımız; İzmir’in de Türkiye’nin ve bölgenin teknoloji başşehri olması. Bu argümanın altını dolduracak formda zati bu hususta bir hareket var, İzmir’de kümelenme, yoğunlaşma var. Biz bunun önünü açacağız. Gençlerimize imkan ve fırsat sunacağız ve İzmir’i Allah’ın izniyle Türkiye ve bölgenin teknoloji başkenti yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘DEĞİŞİMİN FARKINDA OLMAK GEREKİYOR’

Festivalde iki gün boyunca çeşitli etkinliklerin yer alacağını belirten İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, “Valimiz İzmir’in teknoloji başşehri olması için çok önemli bir vizyon ortaya koydu. Biz de bu vizyon çerçevesinde İZKA olarak İzmir bölgesinde gençlerimizin teknolojiyle buluşmasını, yeni kuşak teknolojilerle tanışmasını sağlayacak bir şenlik yapma konusunda harekete geçtik. Çok süratli bir halde teknolojide çok önemli ilerlemeler yaşandı. Değişime ayak uydurabilmek için bu değişimin farkında olmak gerekiyor. Alanında ehil şahıslar birinci elden bilgi sahibi edecekler. Değerli gençlerimizin izleyici değil üretici olmasını istiyoruz. Valimizin takviyesiyle bu stil tertipleri arttıracağız” dedi.

‘ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM’

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da konuşmasına Mevlana’nın ‘Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım’ sözleriyle başladı. Karagözoğlu, “Dünya her sabah tekrar kuruluyor. Teknoloji de yaşadığı değişim ve dönüşümle hayatımızı değiştirmeye devam ediyor ve hayatımıza taraf veriyor. Teknolojinin gerisinde kalmamak için de daima yeniliğin peşinde koşmak gerekiyor. İnternet, hiç elbet oyunlar üzerinde de değerli bir değişime yol açtı. Dijital oyunlar bugün gençlerin en çok istek gösterdiği alanlardan biri haline geldi. Pandemi tesiriyle dijital oyun dalı 175,8 milyar dolara ulaştı. Bunun 79 milyar dolarını taşınabilir oyunlar, 49,2 milyar dolarını konsol oyunları, 33,3 milyar dolarını indirilebilir bilgisayar oyunları ve kalanını da tablet oyunları oluşturuyor. Türkiye’de oyun kesimi de büyümeye devam ediyor. Ülkemizde dijital oyunlardan elde edilen gelir 880 milyon dolardan 1,2 milyar dolara yükseldi” sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu