Haber

The Times: Hamas, Türkiye’de gizli üs kurmayı planlıyor

İsrail, Gazze’de üst düzey bir Hamas liderinin evinde “Türkiye’de bir üs kurmak” başlıklı bir belge bulunduğunu iddia etti. Buna göre, Hamas, Türkiye’de bir gizli üs ve başka yerlerde ‘terör üsleri’ kurmayı, buralardan ‘aralarında NATO ülkelerinin de olduğu komşu ülkelerdeki İsrail hedeflerine yönelik saldırıları koordine etmeyi’ planlıyordu.

The Times gazetesinden Anshel Pfeffer’in haberine göre, söz konusu belge Gazze’deki Hamas lideri Yahya Sinvar’ın personel şefi Hamza Abu Shanab’ın evinde bulundu. Gazetenin gördüğünü ifade ettiği belgede, ‘direniş güçlerini askeri, diplomatik ve moral olarak güçlendirecek özel operasyonları için bir üs olacak askeri üsler kurmak üzere çaba gösterilmesinden başka bir seçenek olmadığı’ ifade edildi.

‘SABOTAJ, SUİKAST, KAÇIRMA…’

Bulunduğu ileri sürülen belgede, “Dolayısıyla, yurtdışında gelecekte istihbarat ve askeri operasyonları hayata geçirebilecek bir güvenlik kolu kurulmasını öneriyoruz” ifadeleri kullanıldı. Fakat İsrail’in bulduğunu söylediği belgeyi kimin kaleme aldığı netlik kazanmadı.

İddiaya göre, belgede 3 yıllık bir plan ortaya konuyordu. Buradaki amaç ‘pek çok ülkede çok sayıda askeri hücre ve güvenli evler kurmaktı’. Bunun ardından bu ‘hücrelerin eğitilmesi ve sabotaj ile suikast planlaması’ gelecekti. Suikast hedefleri olarak İsrail dış istihbarat örgütü ‘Mossad’ın yetkili ve komutanlarına’ ve ‘nüfuz sahibi İsraillilere’ işaret edilirken, belgede ayrıca ‘deniz araçlarının sabotajı’ ve ‘kaçırma’ eylemlerinden de bahsedildi.

“Plan, Türkiye’deki üssü kurmak için fonlama ve personelle ilgili detayları içeriyor” denilen haberde, planın Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’deki ‘Aksa Tufanı’ saldırısı öncesinde hayat geçirilip geçirilmediğinin net olmadığı söylendi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu