Teknoloji

Tesla, Toyota’dan 8 Kat Daha Fazla Kâr Ediyor

Elon Musk idaresindeki Tesla, dünyanın en büyük araba üreticileri ortasında yerini almaya devam ediyor. Yıllık yüzbinlerce elektrikli araç satan şirket, Model Y isimli arabasının geçtiğimiz aylarda Avrupa’da en çok satan araç olmasıyla muvaffakiyetini sürdürmüştü.

Şimdi ise ABD’li şirketin öbür dev şirketleri nasıl geride bıraktığına dair bilgiler ortaya çıktı. Buna nazaran araba devi, dünyanın en büyük araba şirketleri listesinde en üstlerde yer alan Toyota’dan sekiz kat daha fazla kazanıyor.

Tesla, daha az araç satmasına karşın Toyota’dan çok daha fazla kâr ediyor

Tesla, son iki yılda istikrarlı bir halde kâr oranlarına ulaşmayı başardı. İki yıldır en pahalı araba üreticisi olarak nitelendirilen firma, geçtiğimiz çeyrekte de 3 milyar doların üzerinde kazanç sağladığını, kârlılıkta ise bir evvelki yılın tıpkı periyodunun iki katına çıktığını belirtmişti. Şirketin bu başarısı da en büyük rakiplerinden Toyota’yı geride bırakmasını sağladı.

Tesla, bu yılın üçüncü çeyreğinde 3,29 milyar dolar net kar bildirirken Toyota 3,15 milyar dolar kâr bildirdi. Bu sayılar yakın görünüyor olsa da Toyota’nın Tesla’dan milyonlarca daha fazla araç sattığını eklememiz gerek. Yani fazla araç satmak, daha fazla kâr manasına gelmiyor. Tahlillere nazaran Toyota Group, geçen çeyrekte 2,62 milyon, Tesla ise 344.000 adet araç sattı. Japonya merkezli otomotiv devi araç başına 1.200 dolar kâr ederken Tesla, 9.570 dolar kâr etti.

Arada bu kadar fark olmasının nedeni ne?

Aradaki farkın nedenlerine de değinelim. Bilindiği üzere Toyota, akaryakıtlı araçlardan elektriklilere kadar farklı sınıflardan ve farklı fiyatlardan araçlar üretiyor. Şu anda 4 model ile karşımıza çıkan Tesla ise sırf elektrikli araba üretiyor. ABD’li şirketin satışlarının %90’ınını da Model Y ve Model 3 oluşturuyor. Elektrikli araçların beklenenden çok daha süratli yaygınlaşması, Tesla’nın sunduğu yenilikçi teknolojiler, satış hacmi, müşteri profili nedeniyle fiyatları yükseltmekten korkmaması üzere faktörler de şirketin bu farkı yakalamasını sağlıyor.

Toyota’da ise farklı bir durum mevcut. Müşterilerin değerli bir kısmı daha düşük fiyatlı ve daha düşük kâr sağlayacak araçlara yöneliyor. Gereç kıtlığı üzere meseleler da şirketi etkiliyor. Toyota’nın pazar hissesini kaybetmemek için sürdürülmesi gereken yüksek satış hacmi, daima artan gereç ve güç maliyetlerine karşı koymak için tedarikçileri desteklemesi de daha az kârla yetinmesine neden oluyor.

Çoğu araba şirketi üzere Toyota’nın da elektrifikasyon konusunda değerli amaçları var. Şirket, 2030’a kadar 3,5 milyon elektrikli araç satmayı planlıyor. Lakin Japonyalı şirketin şu sıralarda seri üretim tek elektrikli aracı bZ4x isimli modeli. Yani şimdi elektrikli araç konusunda pek önde gelen bir şirket değil. Bir Toyota yöneticisi de 1 Kasım’da gerçekleştirilen toplantıda elektrikli araçlar konusunda geri kalmamaları gerektiğini söyleyerek durumun ne kadar acil olduğuna vurgu yapmıştı. Yani bu bahiste şirketin gayretlerini artırması gerektiği söylenebilir.

Elektrikli araçlar gitgide yaygınlaşırken bu şirketler ortasındaki rekabetin nasıl şekilleneceğini önümüzdeki yıllarda göreceğiz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu