Haber

TBMM Başkanı Şentop, Endonezya Temsilciler Meclisi Başkanı Maharani ile görüştü

TBMM Lideri Mustafa Şentop, MIKTA 8. Meclis Liderleri Konferansı kapsamında Endonezya Temsilciler Meclisi Lideri Konu Maharani ile bir araya geldi.

Şentop, MIKTA’nın coğrafi olarak neredeyse tüm dünyayı kapsayan ve farklı din, dil ve kültürden 5 ülkeyi bir araya getiren çok değerli bir platform olduğunu vurgulayarak, giderek görünür ve aktif bir işbirliği sistemi haline gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. getirilmiş.

Türkiye’nin 2022’deki dönem başkanlığı döneminde platformun gelişimine katkı sağlamaya çalıştığını ve dönem başkanlığını devralan Endonezya’ya desteğini sürdürme kararı aldığını belirten Şentop, “İşbirliğimizin ve işbirliğimizin bundan hiç şüphem yok. Dönem Başkanlığınızda MIKTA’daki uyum daha da ileriye taşınacaktır, başarılar dilerim.” söz konusu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin etkisini anlatan Şentop, Türkiye’nin en büyük tesellisinin böyle zamanlarda dostlarını yanında görmek olduğunu söyledi.

Şentop, Endonezya’nın Hatay’a gönderdiği arama kurtarma ekibi ve Hatay’da kurduğu sahra hastanesiyle deprem sonrası gösterdiği güçlü dayanışma ve taziye mesajları için teşekkür etti.

Meclis Başkanı Şentop, afete rağmen can ve devlet işlerinin devam etmesi gerektiğini belirterek, meclisler arasındaki bağları güçlendirerek devam etmenin önemine işaret etti.

Şentop, Türkiye’nin tüm terör örgütleriyle mücadelesine de değinerek, FETÖ terör örgütüne bağlı okulların Endonezya’daki faaliyetlerine son vermesini beklediğini iletti.

Şentop, “FETÖ’nün ilk hedefi Türkiye olsa da özünde faaliyet gösterdiği her ülke için bir tehdittir. Bunu ciddiye almanız kendi ulusal güvenliğiniz açısından önemlidir.” dedi.

arhavi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu