Haber

Taylor Swift’in Yapay Zekayla Oluşturduğu Görüntüleri Tepkilere Neden Oldu

Ünlü müzisyen Taylor Swift’in yapay zeka tarafından oluşturulan müstehcen görüntüleri sosyal medyada tepkilere neden oldu. Tepkilerin ardından Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, durumun endişe verici olduğunu ve ABD yönetiminin ‘yasal tedbirler’ yoluyla çözüm bulmaya çalıştığını belirtti.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, “Taylor Swift’in geçersiz görsellerinin sosyal medyada paylaşılması endişe verici. Bu tür olayların orantısız bir şekilde kadınları ve kız çocuklarını etkilediğini biliyoruz.” Biden yönetimi, yasama işlemleri yoluyla sahte yapay zeka görüntüleri riskini azaltmamızı sağlamaya kararlıdır. Gerçek çözüm bulma çabaları devam edecek. Bu noktada sosyal medya şirketleri, yanlış bilgilerin ve gerçek kişilerin istenmeyen, mahrem görüntülerinin yayılmasını önlemek için içerik denetimi konusunda kendi bağımsız kararlarını verecek. “Kendi kurallarının uygulanmasında önemli bir rol oynayacaklarına inanıyoruz” dedi.

Pierre ayrıca ABD yönetiminin yapay zeka ve internet ortamında yaşanan bir takım sorunlar üzerinde çalıştığının altını çizdi. Yapılan çalışmaların, çevrimiçi taciz ve istismarla mücadele için bir çalışma grubu oluşturulması ve internette cinsel istismar mağdurları için ilk ulusal 7/24 yardım hattının hizmete açılması gibi tedbirlerin yer aldığını belirtti.

“BU TÜR İÇERİKLERE KARŞI SIFIR TOLERANS POLİTİKAMIZ VAR”

Elon Musk’a ait olan X platformunun (eski adıyla Twitter) güvenlik ekibi, paylaşılan müstehcen görseller hakkında şunları söyledi: “Danışman Dışı Açık (NCN) görsellerin X üzerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır ve sıfır tolerans politikamız vardır. bu tür içeriklere karşıyız. Gruplarımız tespit edilen tüm görselleri inceleyecektir.” “Bunları aktif olarak kaldırıyoruz ve bunları yayınlamaktan sorumlu hesaplara karşı uygun önlemleri alıyoruz. Diğer ihlallerin derhal ele alınmasını ve içeriğin kaldırılmasını sağlamak için durumu yakından izliyoruz. Herkes için güvenli ve saygılı bir ortam sağlamaya kararlıyız. kullanıcılar.” Sosyal medya kullanıcıları, ‘çocuklar dahil herkesin’ yapay zekayı kullanarak müstehcen görüntüler oluşturabileceğine işaret eden yorumlarda bulundu.

POLİTİKACILARIN YAPAY ZEKAYA TEPKİLERİ

Görüntülerin yayınlanmasının ardından ABD’li siyasetçiler bu durumun önlenmesi için bir yasa çıkarılması çağrısında bulundu. Demokrat Parti Temsilcisi Joe Morelle, görüntüleri ‘korkunç’ olarak nitelendirerek, “Taylor Swift’in yapay zeka tarafından üretilen müstehcen görüntülerinin yayılması dehşet verici ve maalesef her gün, her yerde kadınların başına geliyor. Bu bir cinsel istismardır ve buna katılıyorum.” ” “Bunu federal bir hata haline getirmek için mevzuat üzerinde çalışıyorum: Mahrem Görüntülerin Deepfake’lerini Önleme Yasası” dedi.

Bir diğer Demokrat Parti üyesi Yvette Clarke ise, “Taylor Swift’in başına gelenler yeni değil. Yıllardır kadınlar kendi rızaları dışında deepfake’lerin hedefi oldu. Yapay zekadaki gelişmeler sayesinde deepfake oluşturmak daha kolay ve ucuz hale geldi. Bu koridorun her iki tarafında da geçerli bir durum.” “Bu bir sorun ve Swiftie’lerin (Taylor Swift hayranlarına verilen isim) bile bunu çözmek için bir araya gelmesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu