Haber

Sofya’da Filistinli Çocuklarla Dayanışma Etkinliği Düzenlendi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’daki Filistin büyükelçiliğinde düzenlenen etkinlikte vatandaşların Filistinli çocuklarla dayanışma duygularını ifade edebilecekleri bir çadır kuruldu.

Çadırda ziyaretçilere imza kitabı açılırken, başka bir yerde ise farklı dinler için tasarlanmış ibadet köşesi düzenlendi.

Bulgar Ortodoks Kilisesi temsilcileri ve Bulgar Müslümanları Diyanet İşleri Başmüftüsünün katıldığı dua programıyla başlayan etkinlikte Filistinli öğrenciler şiir okuyup müzik söyleyerek vatanlarına barış dilediler.

Filistin’in Sofya Büyükelçisi Adham Zayneddin, konuşmasında İsrail’in Filistin’e karşı “soykırım savaşını” acımasızca sürdürdüğünü söyledi.

Zayneddin, İsrail’in saldırılarının 40’ıncı günü itibarıyla yaklaşık 12 bin Filistinliyi öldürdüğünü ve katliamlara devam ettiğini belirtti.

İşgalci İsrail’in 1 milyonu aşkın Filistinliyi Gazze’den göçe zorladığına dikkat çeken Zeyneddin, şöyle konuştu: “7 Ekim 2023’te Gazze’de insanlar 75 yıl geriye giderek resmen 1948 dönemine geri döndüler. 1948’de bu insanlar yerlerinden sürüldüler. Tekrar evlerine döndüler ve şimdi de aynı korku içerisindeler.” “İsrail’in başlattığı bu etnik saflığın devam etmesinden endişe ediyorlar.” söz konusu.

Diplomatlar, farklı dinlerin ruhani liderleri ve Sofya’da yaşayan Arapların da katıldığı etkinlik, hayatını kaybeden Filistinliler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu