Haber

Petrol rezervinde yeni müjde yolda: Bestler Dereler bölgesinde aramalar başladı

Türkiye’nin hayalleri son 20 yılda gerçek oldu.

Savunma sanayisinden teknolojiye, enerjiden ulaşıma sağlık alanında devrim niteliğindeki yatırımlar adeta hayret verici.

Yerli ve milli üretim anlayışıyla çalışmalar devam ederken, özellikle iktidarda dışa bağımlılıktan kurtulmak adına büyük bir başarı sağlandı.

Bu kapsamda yer altı kaynakları keşfedilmeye başlandı.

Karadeniz’deki doğal gaz rezervlerinin ardından Şırnak’tan da petrol haberleri geliyor.

Gabar Dağı’nda bulunan petrolün ardından bölgedeki çalışmalara hız verildi.

Kato Dağı’nda arama başlıyor

Sabah’tan Hüseyin Kaçar’ın haberine göre yetkililer, Şırnak’ın altınının bir petrol denizi olduğunu belirterek, Gabar ve Cudi’nin ardından Şırnak’ın zengin petrol yataklarına sahip olduğu söylenen Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağı’nda da arama çalışmalarına başlandı.

Bestler Dereler bölgesinde de ön çalışmalar yapılıyor.

Şırnak ve Hakkari sınırında bulunan Kato Dağı’nda farklı noktalarda petrol araması yapılırken, Bestler Çayı bölgesinde ön çalışma yapıldığı öğrenildi.

yağ fışkırması

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın peş peşe haberini verdiği Gabar ve Cudi’deki Şehit Yüzbaşı Esma Çevik ile Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın’ın petrol sahalarından çıkarılan petrol miktarı her geçen gün artıyor.

Arap petrolü kalitesine sahip Gabar-Judi’de 5 bin varil bulunan iki kuyudan çıkarılan petrol günlük 15 bin varil civarına ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu