Haber

Pakistan’da İmran Han’ın partisi, başkente doğru yürüyüşe tekrar başladı

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI), Han’ın 3 Kasım’da silahlı atağa uğradığı Vezirabad kentinden başşehir İslamabad’a doğru yürüyüşe yeniden başladı.
Ulusal basındaki haberlere göre, silahlı saldırıda yaralanan Han’ın yokluğunda yürüyüşe PTI Lider Yardımcısı ve eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi liderlik edecek.
Han’ın 3 Kasım’da silahlı hücuma uğradığı Vezirabad kentinden başşehre hakikat yürüyüşe tekrar başlayan PTI’nın, gelecek hafta İslamabad’da olması bekleniyor. Han ise PTI Ravalpindi’ye ulaştığında yürüyüşe katılacak.
Yürüyüşe manzaralı bağlanarak açıklama yapan Han, “Ne olursa olsun bu yürüyüş gerçekleşecek. Ben kendim için değil bu ülkedeki hukuk ve adalet için savaşıyorum. Bu sebeple tüm güçler bana karşı birleşti.” dedi.
Han, kendisine yönelik taarruzun planlı olduğunu belirterek, “Yaşadığım sürece bu mücadeleye devam edeceğim ve geri adım atmayacağım.” diye konuştu.
Protestolar sürüyor
Öte yandan, yüzlerce PTI destekçisi de Lahor ve Ravalpindi’de yolları kapattı.
Lahor ile İslamabad’ı birbirine bağlayan otoyolda ise PTI protestocularının 4 gündür şovları sürüyor.
Hükümetten protestolara tepki
İçişleri Bakanı Rana Sanaullah, protestolara reaksiyon göstererek halkın yolların kapatılmasına reaksiyon gösterebileceği konusunda ikazda bulundu.
Sanaullah, Pencap ve Hayber Pahtunhva idarelerini, yolları kapatan protestoculara yardım etmekle suçladı.
İmran Han hükümeti nisanda düşmüştü
Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan’da yapılan inanç oylamasında 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.
Ülkede 3 devir başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun dayanağını alarak başbakan seçilmişti.
Han, taarruza uğramıştı
Han, koalisyon hükümeti erken seçim ilan etmediği gerekçesiyle 28 Ekim’de Lahor’dan İslamabad’a yürüyüş başlatmıştı.
Vezirabad’da 3 Kasım’da konvoyuna ateş açılması sonucu Han, iki bacağından yaralanmıştı. Silahlı saldırıda Han’ın ayağına 4 kurşun isabet etmişti. Taarruzda bir kişi ölmüş, 13 kişi yaralanmıştı.
Han’ın saldırıya uğramasının ardından İslamabad’a hakikat yürüyüşe orta verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu