Ekonomi

KKTC’de Kuru Bakliyat Üretiminin Geliştirilmesi Projesi Hayata Geçirilmeye Başlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) “Kuru Bakliyat Üretimini Geliştirme Projesi”, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle yürütülüyor.

TİKA, KKTC Tarım Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) iş birliğiyle Kuzey Kıbrıs’ın iklimine uygun, katma değeri yüksek mahsullerin yetiştirilmesini amaçlayan projenin tanıtım programı, Türkmenköy Tarımsal Araştırma Enstitüsü.

Programda konuşan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Türkiye ile KKTC’nin her zaman el ele olduğunu belirterek, TİKA’nın Kıbrıs Türklerinin gönül coğrafyasında yerini aldığını söyledi.

Feyzioğlu, TİKA’nın KKTC’de tarım ve hayvancılığın yanı sıra kadın kooperatiflerine de büyük destek sağlayarak doğrudan insanların gönüllerine dokunduğunu belirterek, böylesine önemli bir projenin hayırlı olmasını diledi.

Feyzioğlu, Türkiye ile KKTC’nin ortak bir geleceğe ve ortak hayallere sahip olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin KKTC’ye her alanda destek olmaya devam edeceğini vurguladı.

KKTC Tarım ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş da TİKA’nın desteğiyle yürütülen “Kuru Bakliyat Üretimini Geliştirme Projesi”nin ülkenin kendi ayakları üzerinde durması açısından değerli olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Kuzey Kıbrıs’ta yıllık bakliyat üretimi var. Tüketim 3 milyon dolar. Projeyle ülkeye 3 milyon dolarlık katma değer sağlanacak.” içinde kullanılacaktır.” söz konusu.

TİKA Lideri Serkan Kayalar, TİKA’nın KKTC’de 4 yılda 150’den fazla projeye destek verdiğini hatırlatarak, tarım ve hayvancılık projelerinin öncelikleri arasında yer aldığını belirtti.

“Kuru Bakliyat Üretimini Geliştirme Projesi”nin öncelikli amacının yeşil mercimek ve fasulye yetiştirmek ve üretimi geliştirmek olduğunu belirten Kayalar, KKTC Tarım ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile işbirliklerini diğer alanlarda da sürdüreceklerini belirtti.

Programa KTTO Başkanı Turgay Deniz ve diğer yetkililer katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu