Haber

Karadeniz’de Hızla Yayılan VHS Hastalığı: “Ülkemizin Başına Bela Olacak”

Karadeniz’de son aylarda artan balık ölümlerinin ‘viral hemorajik septisemi’ (VHS) hastalığına bağlı olduğu belirlendi. Türkiye’nin balık ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı Karadeniz’de yayılan hastalığın “ülkemiz için ciddi sorunlara yol açabileceği” yorumu yapıldı.

İçinde bulunduğumuz balık döneminde Karadeniz ile ilgili önemli bir tez ortaya atıldı. Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkezi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Coşkun, Karadeniz’de artan balık ölümlerini gündeme getirdi.

Coşkun, “VHS dediğimiz bir hastalık ülkemizin başına bela olmaya başladı. Bu hastalık ülkemiz sularında olduğu için hızla yayılıyor, çok tehlikeli bir hastalık. Balıkları öldürdüğü ve ihbarı zorunlu bir hastalık olduğu için, Tarım ve Orman Bakanlığımız Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nün buna bir çözüm bulması gerekiyor.” “Gereklidir. Acilen aşıyı, ilacı falan getirirsek üreticilerin önünü açması lazım” dedi.

Coşkun sözlerine şöyle devam etti; “Deniz sularında, iç sularda, göllerde mevcut, her yere yayılmaya başladı, bunun bir çözümü yok. Bunun için Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzün acil önlem alması gerekiyor. “Aşıyı getirecek mi, ilacı mı üretecek, ne yapacaksa acilen yapsın.”

Gazi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Göktuğ Gül, hastalığın insanlarda görülmediğini söyledi.

habercayirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu