Ekonomi

Kanada Merkez Bankası yavaş büyüme nedeniyle faiz oranını düşürmeye hazırlanıyor

Ekonomistler tarafından beklenen bir hamleyle Kanada Merkez Bankası’nın 2020 başından bu yana ilk kez bugün gecelik faiz oranını düşürmesi bekleniyor. Bu karar, enflasyonda yavaşlama ve beklenenden daha zayıf bir ekonomik performansa işaret eden son ekonomik göstergelerle uyumludur.

Tüketici fiyatları yıl boyunca Kanada Merkez Bankası’nın üst enflasyon hedefi olan %3’ün altında kalırken, ülkenin GSYH büyümesi ilk çeyrekte tahmin edilenden daha yavaş gerçekleşti ve Mart ayında büyüme gözlenmedi. Enflasyonu %1-3 hedef aralığının orta noktasında tutmayı hedefleyen merkez bankası, ücret enflasyonunun azalması, ticari iflasların artması ve perakende satışların durgunlaşması gibi ek ekonomik yumuşama işaretleri gördü.

Bankanın para politikası kurulunun kararını bugün TSİ 1345’te açıklaması planlanıyor. Finansal piyasalar faiz indirimi olasılığını yaklaşık %83 olarak fiyatlıyor.

Son iki yılda borçlanma maliyetlerini 475 baz puan artırarak 23 yılın zirvesi olan %5’e ulaşan bir dizi artırımın ardından Kanada Merkez Bankası Temmuz ayından bu yana bu seviyeyi korudu. Bu önlemler, Haziran 2022’de son kırk yılın en yüksek seviyesi olan %8,1’e ulaşan enflasyon oranlarına bir yanıt niteliğindeydi. Agresif strateji enflasyonu düşürmeye yardımcı olsa da, bankanın %2’lik enflasyon hedefine dönüş yolculuğu kademeli oldu.

Başkan Tiff Macklem, Nisan ayındaki son politika kararı sırasında yaptığı açıklamada, enflasyonun kontrol altına alınmasındaki ilerlemeyi baltalamamak için politika faiz oranını zamanından önce veya çok hızlı bir şekilde düşürmemenin önemini vurguladı. Bankanın bir sonraki hamlesinin yönünü teyit etmek için ek verileri gözlemleme niyetini ifade etti.

Geçen hafta yapılan bir anket, ekonomistlerin neredeyse dörtte üçünün bankanın Haziran toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan düşüreceğini tahmin ettiğini gösterdi. Bununla birlikte, bazı ekonomistler ve analistler Kanada Merkez Bankası’nın Temmuz ayına kadar beklemeyi tercih edebileceğine inanıyor, bu da bir indirim yapmadan önce enflasyon ve istihdamla ilgili iki ek veri setinin yanı sıra bir GSYİH raporunun daha incelenmesine izin veriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu