Haber

İzmir’deki Çakalburnu Lagünü Deniz Marullarıyla Kaplandı

İzmir’in İnciraltı kıyısında yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan Çakalburnu Lagünü, deniz marullarıyla kaplıydı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Doğan Yaşar, “Bu da körfezin kirliliğe çok doymuş olması anlamına geliyor. En ufak bir güneş çıktığı anda deniz marulları bir anda patlıyor. Kışın ortasında bile sıcaklık birkaç derece arttığı anda.” Marul bir anda patlıyor. Körfezi bir an önce ıslah etmemiz lazım. Bu lagünü kaybedersek kuş, “Cenneti de kaybederiz” dedi.

Genellikle yaz aylarında İzmir Körfezi’nde görülen deniz marulları bu kez Şubat ayında flamingoların da aralarında bulunduğu yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan İnciraltı’ndaki Çakalburnu Lagünü’nü kapladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, son 2 yılda neredeyse deniz marulunun kalmadığını söyledi. Prof. Besin elementi olarak kirlilik açısından deniz o kadar yoğun ki en küçüğünde bile “Kışın ortasında bile sıcaklık artışı olduğunda, sıcaklık birkaç derece arttığında marul aniden patlıyor” “dedi.

‘BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPILMALI VE LAGÜN KURTARILMALI’

Deniz marulunun 2010’dan önce görülmediğini belirten Prof. Dr. Yaşar, “2012’de yavaş yavaş görmeye başladık, 2013’ten sonra mayıs ayında. Yılın 12 ayı bu çok tehlikeli bir durum. Aslında İzmir çok şanslı bir şehir. İzmir’ Çakalburnu’nda Çakalburnu Dalyan gibi harika bir yer var. Kuş cennetimiz var. Aslında bunlar bulunamıyor. dünyanın her şehrinde bir arada. Dalyan da olabilir, kuş cenneti de. Aslında hepsi bizde. Maalesef Sulak alan açısından Halkapınar’ı kaybettik. Buraya beslenmek için geliyorlar. Kuşlar, 1990 1990’lı yıllara kadar Halkapınar’a gitmek. Ama Halkapınar kirlenince oradan ayrıldılar. Direkt Çakalburnu Dalyan’a gelmeye başladılar. Buraların bilimsel olarak incelenmesi gerekiyor ya da bir an önce bir atölye düzenlenip kurtarılmalı. Kurtarmamız lazım. Ekosistem ve yaşam Ama görüldüğü gibi “Şubat ayında bile lagün yemyeşil” dedi.

Prof., Çakalburnu Lagünü kaybolursa kuş cennetinin de kaybolacağını söyledi. Yaşar, “Kuş cennetimizde 280’den fazla kuş türü var. Burası kaybolursa kuşların gidecek, beslenecek hiçbir yeri kalmayacak. Bu açıdan çok tehlikeli. O yüzden kuşları iyileştirmemiz gerekiyor. Bir an önce koy. Bu lagünü kaybedersek kuş cennetini de kaybederiz.” “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu