Haber

İsrail’in Konya’daki Filistin saldırısına tepki: İnsan zinciri oluşturuldu

Konya’da İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki göstermek ve Gazze’ye destek vermek için yüzlerce kişi el ele tutuşarak insan zinciri oluşturarak bir araya geldi.

Filistin İnisiyatifi’nin çağrısı üzerine birçok şehirde eş zamanlı gerçekleştirilen eylem için Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri ve vatandaşlar Mevlana Meydanı’nda bir araya geldi.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Lideri Adem Ceyhan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın katıldığı programda yaptığı konuşmada, “İsrail’in Gazze’deki işgali 7 Ekim’den itibaren soykırıma dönüştü.”

İsrail’in tüm dünyanın gözü önünde kadın, çocuk, yaşlı, bebek ayrımı yapmadan okulları, camileri, kiliseleri, fırınları, yaralıları taşıyan ambulansları ve hastaneleri vurduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“İnsanlığını kaybetmemiş, yüreğini katılaştırmamış insanlar olarak Gazze’deki soykırıma hep birlikte ‘dur’ demek için Filistin İnisiyatifi adı altında tavır alıyoruz. Anneyiz, babayız, işçiyiz, siviliz. Hizmetkar, öğrenci, öğretmen, toplumun her kesiminden yüreği kararmamış vicdanlı insanlarız.Gazze Şeridi’nde hapsedilerek yok edilmek istenen Filistin halkına desteğimizi göstermek için şimdi bir araya geldik. Mevlana Meydanı’ndan Necmettin Erbakan İlahiyat Fakültesi’ne, Konya’da, İstanbul’da, Gazze Şeridi’nin her yerinde sessizce el ele tutuşuyoruz. “Türkiye’nin Türkiye olduğunu ve asla vazgeçilemeyeceğini tüm dünyaya ilan etmek istiyoruz.”

Daha sonra el ele tutuşan kalabalık, Mevlana Meydanı’ndan Necmettin Erbakan Üniversitesi önüne kadar 3 kilometrelik insan zinciri oluşturdu.

derebucak-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu