Haber

Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da 5 ilde 430 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor

Elazığ, Şırnak, Batman, Mardin ve Bingöl’de 430 yerleşim yeri kar nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

Elazığ İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, kar ve kar kenti etkilemeye devam ediyor.

Merkezde 7, Ağın’da 16, Arıcak’ta 1, Baskil’de 30, Maden’de 4, Karakoçan’da 1, Keban’da 30, Kovancılar’da 1, Palu’da 2 ve Sivrice’de 35 köy yolu trafiğe kapatıldı.

Ekiplerin çalışmaları sonucunda merkezde 2, ilçelerden Arıcak’ta 1 köy yolu ulaşıma açıldı. Kapalı olan 124 köy yolunun trafiğe açılması için çalışmalar sürüyor.

Baskil ilçesine bağlı Beşbölük köyünde yola bırakılan TIR’ı da ekipler kurtardı.

Ayrıca Elazığ Belediyesi kar temizleme çalışmaları ekipleri, il merkezindeki kar temizleme ve temizleme çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Şırnak

Şırnak İl Özel İdaresi’nden alınan bilgiye göre kar kalınlığının yer yer 30 santimetreyi bulduğu kentte merkezde 3, Uludere’de 2, Beytüşşebap’ta 9 köy ve mezra yolu ulaşıma kapatıldı.

Kapanan yolları açmak için ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Öte yandan Şırnak Valiliği sosyal medya hesaplarından, sabah saatlerinden itibaren kent genelinde görülecek yoğun karın (20 santimetre ve üzeri) yarın akşama kadar etkili olmasının beklendiğini duyurdu.

Kar yağışı, buzlanma riski, don gibi olumsuz olaylara karşı vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.” kelimeler yer aldı.

yarasa Adam

Batman İl Özel İdaresi’nden alınan bilgiye göre, kar yağışı nedeniyle Sason’da 39, Kozluk’ta 2 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor.

Ekipler yolda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Mardin

Mardin’de gruplar, kar yağışından etkilenen Mardin-Diyarbakır karayolunda ulaşımın aksamaması ve kent genelindeki 200 yerleşim yerine yolun açılması için çalışıyor.

Kaymakamlıklar, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, UMKE ve AFAD ekipleri ulaşımın sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve vatandaşların mağdur olmaması için çalışıyor.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Demirtaş, tüm ekiplerin teyakkuzla görevinin başında olduğunu söyledi.

Demirtaş, sürücülerin kış lastiği ve kar zinciri olmadan yola çıkmamaya özen göstermelerini istedi.

Bingöl

Bingöl İl Özel İdaresi’nden alınan bilgiye göre, kar nedeniyle merkezde 8, Adaklı’da 12, Genç’te 22 ve Solhan’da 9 köyün yolları kapandı.

Yolların açılması için 20 greyder, 14 yükleyici, 10 kova, 5 dozer, 4 kar küreme makinesi ve 3 kar küreme makinesi ile 110 ekip çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu