Teknoloji

ChatGPT’ye Gelen Rakipler: Meta, LLaMA Modelini Duyurdu

Özellikle OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ile teknoloji şirketleri arasında son dönemde konuşma tabanlı yapay zeka botu geliştirme yarışı başladı. Bu, yapay zeka botlarını besleyen yeni bir dil modeliyse, metadangelmek.

Şimdi Facebook ve Instagram’ın ana şirketi olan Meta da bu akıma katılıyor. Meta, LAMAadlı yeni bir dil modeli geliştirdiğini duyurdu.

LLaMA, diğerlerinden farklı olarak daha fazla araştırma için kullanılacaktır:

LLaMA (Büyük Dil Modeli Meta AI), OpenAI’nin ChatGPT’sini oluşturan dil modelinin aksine herkes tarafından kullanılamayacak. dil modeli, sadece bilimeemanet edilecektir.

Meta’nın bilim dünyasını hedef almasının nedeni, bugün ChatGPT’de karşımıza çıkanlardır. cinsiyetçi cevaplar verme gibi sorunları önlemek olacak. Yapay zeka alanında faaliyet gösteren bilim insanları, dil modellerinin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilecek ve daha güvenli dil modelleri geliştirmenin önünü açacak.

Meta’nın bu modeli herkesin kullanımına açmamasının temel nedeni, verilen kötü niyetli yanıtların kullanılmasını engellemektir. şirket kullanımda bütünlüğü korumak ve kötüye kullanımı önlemek içinsadece akademik çalışmalara izin verecektir.

Meta, LLaMA’yı tek bir sürüm olarak da sunmayacaktır. 7, 33 ve 65 milyar parametreli dil modelinin farklı versiyonları tercih edilebilir.

Peki LLaMA nasıl çalışır?

Paylaşılan açıklamaya göre LLaMA, diğer büyük ölçekli dil modellerinde olduğu gibi bir dizi kelimeyi girdi olarak alıyor. Metin oluşturmak için bir sonraki kelimeyi varsayar.Dil modelini geliştirmek için en çok konuşulan 20 dilden metinler kullanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu