Haber

Boğaziçi Zirvesi’ndeki uzmanlara göre dijital dönüşüm, enflasyon ve parasal genişlemenin bir sonucu

Boğaziçi Zirvesi’ne katılan ekonomi uzmanları, dünya genelindeki enflasyon ve parasal genişlemenin, finansal işlemlerde dijital dönüşümün artmasına katkıda bulunan faktörler arasında olduğunu belirtti.

İstanbul’da düzenlenen ve ana teması “Büyük Dönüşüm” olarak belirlenen 13. Boğaziçi Doruğu kapsamında “Dijitalleşme ve Dijital Dönüşüm” başlığıyla bir oturum düzenlendi.

Oturuma görüntü konferans formülüyle katılan Mobius Capital Partners Kurucusu Mark Mobius, dijitalleşmeye ve dijital dönüşüme geçişin en kıymetli nedenlerinden ve motivasyonlarından birinin nüfusun artması ve kaynakların kıtlığı olduğunu tabir etti.

Mobius, Kovid-19 salgını devrinde piyasalardaki para ölçüsünü artıran ABD başta olmak üzere dünyadaki mali genişlemeden kaynaklanan enflasyon ve yüksek fiyatların, dijital dönüşüme yönelmeye katkı sağladığını kaydetti.

Başarılı şirketlere yapılan yatırımlarla enflasyonun tesirini azaltmak için adımlar atılması gerektiğini savunan Mobius, şöyle devam etti:

“Dijital para birimleri, gelişimleri ve dünyada yayılma hızları da enflasyonu etkiliyor. Dünya, özellikle para transferi yani elektronik fon transferleri sürecinde, bilgisayarlar ve cep telefonları aracılığıyla dijitalleşmenin kullanılmasıyla dijital dönüşümü büyük ölçüde yaşıyor.”

Amerikalı yatırımcı, dijital para ünitelerinin bazen kimi ülkelerde finansal mevzuattan kaçmak için kullanıldığına dikkati çekti.

Dijital bankalar, şirket kurma süreçlerini kolaylaştırıyor

Dijital teknoloji yatırımları finansmanı ve ticaret finansmanı konusunda uzman şirket NEBIX İdare Heyeti Lideri Fadi Sa’b da dijital dönüşümün, dijital bankalar gibi yeni parasal işlem araçları yarattığını söyledi.

Şirketlerin dijital bankalar aracılığıyla sabit para birimlerindeki işlem hacminin, 2015 yılından önce 10 milyar dolara ulaştığını belirten Sa’b, bu hacmin 2020 yılında 20 milyar dolara ulaştığını, geçen yıl ise 100 milyar dolara kadar çıktığını söz etti.

Sa’b, dijital bankalar aracılığıyla şirket kurma süreçlerinin, klasik bankaların karmaşık rutin süreçlerinin tersine kolay olduğunu vurguladı.

ATP Genel Müdürü ve ATP GSYO İdare Heyeti Üyesi Ümit Cinali de dijital dönüşümün, mali ve ticari süreçleri süratli bir formda kolaylaştırmasındaki ehemmiyetine değindi.

Takas sisteminden dijital dönüşüme kadar paranın gelişim basamakları hakkında bilgi veren Cinali, ayrıyeten üst seviye yöneticisi olduğu ATP’nin, Çin ve birçok Avrupa ülkesinde faaliyet gösterdiği ve dünya ile teknolojik bağlarında finansal teknolojiyi kullandığı bilgisini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu