Teknoloji

Bilgisayar satışları düşerken tablet satışları herkesi şaşırtacak şekilde artıyor

Canalys’in küresel bilgisayar sevkiyatlarına ilişkin son verileri, 2022’nin son çeyreğinde %21’lik bir düşüşle beklenmedik olmasa da endişe verici bir tablo çiziyor.

2022’de dünyanın teknoloji şirketleri, dizüstü bilgisayarları, masaüstü bilgisayarları ve tabletleri içeren bir sayı. 434,5 milyon bilgisayar sattı.Bu, 2021’de satılan 499,4 milyondan %13 daha düşük, ancak derinlerde gizlenen ve özellikle ilginç olan bir ayrıntı var.

Büyük ölçekli bir yavaşlamaya rağmen, tablet satışları art arda üç aylık düşüşün ardından 2022’nin 4. çeyreğinde (yıllık bazda yalnızca %1 de olsa) arttı.

Apple, tablet sevkiyatlarının %46’sını oluşturarak bu sektöre hakim olmaya devam ediyor. En yeni M serisi iPad modelleri bu başarıdaki belki de en önemli etkenlerden biri.

Tablet endüstrisindeki diğer popüler şirketler arasında Samsung, Amazon, Lenovo ve Huawei yer alıyor ancak bir süredir dedikoduları yapılıyor. Google’ın Pixel Tabletlerişirketin önümüzdeki yıl ilk beşte yer almasını sağlayabilir.

Canalys analisti Himani Mukka, “ 2021’deki düşüşe rağmen, 2022’deki tablet sevkiyat hacimleri pandemi öncesi seviyelerin oldukça üzerindeydi ve gelecekteki büyüme fırsatları bozulmadan kaldı” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu