Haber

Başkan Büyükkılıç, Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulundu

Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Memduh Büyükkılıç, Anadolu’da ilk yazılı belgelerin ve ticari anlaşmaların bulunduğu Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü’nde üretimi süren Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, inşaatı son aşamaya gelen Kültepe Ziyaretçi Merkezi’nde incelemelerde bulunan Büyükkılıç, hafriyat lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’ndan bilgi aldı.

Burada açıklamada bulunan Büyükkılıç, Kültepe’de yapılan arkeolojik çalışmaların tüm süratiyle sürdüğünü belirtti.

Kültepe’deki çalışmaları yakından takip ettiklerini aktaran Büyükkılıç, “Kültepe bizim sevdamız. Burada değerli hocamızın başkanlığında yürütülen çalışmaları hepimiz biliyor ve takip ediyoruz. Burada yapılan çalışmaları hem yerinde görmenin hem de sergideki eserleri paylaşmanın yanı sıra, bir bakıma da eğitim merkezi mantığında, üniversitemizden öğrenciler geldiğinde onlara imkan vermek adına güzel bir çalışma yapılmış oldu.” sözlerini kullandı.

Kulakoğlu da, Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“Bizi açıkçası kıskanan çok meslektaşımız var. Yapılan 3 projeyle gelişen Kültepe kazılarını bütün meslektaşlarımız kıskanıyor. Allah razı olsun. Umarım buranın tamamlanmış hali ile müze ve Asurlu Tüccarlar Mahallesi’ni de birlikte görmek mümkün olur. Kültepe’nin neredeyse yüz yıldır süren hafriyatlarda hayalleri gerçekleşmiş oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu