Haber

Başakşehir’deki trafik kazasıyla ilgili takipsizlik kararı verildi

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali İhsan Horasan’ın kullandığı aracın direksiyon hakimiyetini kaybedip ağaca çarpması sonucu ağır yaralanan trafik kazasıyla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verildi. BAŞAKŞEHİR 4 ay önce. Kamuoyunun yakından takip ettiği FETÖ davaları da dahil olmak üzere pek çok terör davasına karışan Horasan, aldığı tehditlere karşı herhangi bir işlem yapılmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararının kaldırılmasını istedi. kaza öncesinde araca herhangi bir müdahale yapılmadığını ve takip eden araç olup olmadığının araştırılmadığını söyledi.

FETÖ davaları ve Hrant Dink davası gibi kamuoyunun yakından takip ettiği birçok dava belgesinde mahkeme başkanlığı görevini yürüten Ali İhsan Horasan, 30 Eylül 2023’te trafik kazası geçirdi. Lider Ali İhsan Horasan, hakimiyetini kaybetti. kullandığı 34 EP 4438 plakalı araç, Atatürk Bulvarı üzerinden Süleyman Demirel Bulvarı istikametinde seyir halindeyken yolun sağındaki kaldırıma ve ağaçlara çarptı. Olayın ardından hastaneye kaldırılan Horasan, bir dizi ameliyata alındı. 4 aylık tedavisinin ardından evine döndü.

Savcılık devam etmeme kararı aldı

Horasan’ın tedavisi devam ederken, kazayla ilgili soruşturma tamamlandı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmaya devamsizlik kararı verdi. Kararda Ali İhsan Horasan, olay günü saat 18.40 sıralarında İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Atatürk Bulvarı’ndan Süleyman Demirel Bulvarı’na bir arkadaşını ziyarete giderken eşini ve oğlunu evlerine bıraktıktan sonra, Aracının arkasından sol şeritten sağ şeride yakın bir yerden rengini ve modelini hatırlamadığı bir araç geldi. Aracıyla sağ tarafa yaklaşmaya çalıştığı sırada kazanın meydana geldiğini söyledi. Önder Horasan, savcılığa sunduğu dilekçede, kaza anında elektrik kesintisi nedeniyle olaya ilişkin kamera kaydının bulunmadığını sonradan öğrendiğini belirterek, yoldan geçen siyah hafif ticari aracın olup olmadığı konusunda soruşturma yapılmasını talep etti. Kaza anında yoldan geçen diğer araçların aracına müdahale ederek kazaya neden olup olmadıklarını sordu.

Tanık ifadeleri yer aldı

Olaya ilişkin tanık olarak ifadesi alınan traktör sürücüsü Nihat Kaynar, olay günü kullandığı traktörle İSDÖK Sanayi’yi geride bıraktığını, Atatürk Bulvarı üzerinde seyir halindeyken siyah aracın ağaca çarptığını gördüğünü söyledi. yolun sağ tarafında. Tanık, seyir yönünde başka bir aracın bulunmadığını, kaza yapan araca gittiğinde aracın çevresinde veya üstünde bu araca çarpabilecek herhangi bir aracın bulunmadığını, havanın açık olduğunu ve herhangi bir aracın bulunmadığını söyledi. şüpheli durum. Muhammet Emin Çakır isimli diğer görgü tanığı ise sesi duyunca başını çevirdiğini ve aracın ağaca çarptığını gördüğünü, bu araca çarpan başka bir aracın olmadığını söyledi.

KAZALARIN OLUŞTUĞU YERDE 10 DAKİKA ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞANDI

İSDÖK Sanayi Site Yönetimi’nden olay yerini gösteren kamera kayıtları istendi ancak site yönetimi, sistem arızası nedeniyle kamera kaydının bulunmadığını bildirdi. Arızanın kazadan önce başladığının belirlendiği iddia edildi. Ayrıca olay günü saat 18.39 sıralarında İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ni besleyen trafolardan birinde yüksek tansiyon arızası nedeniyle 10 dakikalık elektrik kesintisi yaşandığı kaydedildi. Belgedeki bir başka kamera kaydında ise Horasan’ın aracının saat 18.37’de hareket ettiği sırada mağdurun aracı ile kamera menzili nedeniyle plakası tespit edilemeyen siyah araç arasında 3-4 araçlık mesafe olduğu belirtildi. açı. Takipsizlik kararında, Lider Horasan’ın, kullandıkları aracın özelliklerinin yolun gerektirdiği şartlara uymaması nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybederek sağdaki kaldırıma ve ağaca çarptığı belirtildi. trafik kazasının meydana geldiğini, kazaya sebep olacak kusura atfedilebilecek herhangi bir şüpheli araç veya şüphelinin bulunmadığını beyan etti.

AVUKATI ÜZERİNDEN İTİRAZ ETTİ

Cumhurbaşkanı Horasan, avukatı aracılığıyla kovuşturmaya yer olmadığı kararının kaldırılması için başvuruda bulundu. Küçükçekmece Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmek üzere sunulan itiraz dilekçesinde, “Müvekkilimiz İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı olup, birçok terör örgütü ve örgütünün yargılandığı mahkemelerde hakim ve başkan olarak görev yapmıştır. Başta FETÖ terör örgütü olmak üzere suç örgütleri uzun yıllardır yargılanmakta ve ülkemizin çıkarlarına hizmet etmektedir.” ve hukukun üstünlüğü ilkesine uymanın bir sonucu olarak bu terör ve suç örgütlerinin odak noktası haline gelmiştir. Bu nedenle kendisine koruma tahsis edilmiş olup, müvekkilimiz silahlanmaya karşı olmasına rağmen görevi gereği silah edinmiştir. Müvekkilimiz, son olarak baktığı suç örgütü davasında mahkeme heyeti olarak aldığı tehdit sonucu 2023 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edilmiştir. “Suç duyurusunda bulunmuşlar. Ancak takipsizlik kararı ve Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği belge incelendiğinde müvekkilimizin aldığı tehditlere ilişkin herhangi bir işlem yapılmadığı görülmektedir.”

ARAÇTA MÜDAHALE OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILMADI.

Dilekçede, kritik görevleri nedeniyle aldığı tehditler üzerine resmi olarak temin ettiği silahın olay günü ön yolcu koltuğundaki çantada olmasına rağmen tanığın ifadesine göre, Silahın yola atıldığı belirtilirken, Horasan’ın olay sırasında alkol almadığı ve sürüşünü etkileyecek herhangi bir sağlık sorununun bulunmadığı belirtildi. . Dilekçede, “Müvekkilimiz olay anını hatırlamıyor. Üstelik yaklaşık 4 aydır hastanede tedavi gördüğü göz önüne alındığında ne kadar büyük bir kaza/suikast yaşadığı da ortadadır. Olay anını hatırlamaması son derece doğaldır. Bir kişinin tehdit algılamadığı sürece belindeki veya çantasındaki silahı çıkarmayacağı açıktır. Ancak olayda müvekkilimizin çantasındaki silah kapalı poşetten atılmış halde bulundu. Bu da müvekkilimizin olay anında bir tehdit algıladığı varsayımıdır.” Ayrıca olay öncesinde veya esnasında araca veya fren, gaz ve direksiyon sistemlerine herhangi bir müdahale yapılıp yapılmadığının tespitine yönelik herhangi bir inceleme yapılmadığı belirtildi. kaza.

“BASİT BİR KAZA MI? SUİKAST GİRİŞİMİ MİYDİ? KARAR AYDINLANMADAN VERİLMİŞTİ”

Kamera kayıtlarının kazadan 3 gün sonra İSDÖK Sanayi Sitesi yönetiminden talep edildiği, yazının site yönetimine ulaştığında ise sırların saklandığı, kaza sırasında kamera kayıtlarının savcı tarafından toplanmadığı kaydedildi. Kaza, soruşturmanın eksik yürütüldüğüne dair bir karineydi. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. ile yapılan yazışmada kazanın hemen öncesinde, sırasında ve sonrasında 10 dakikalık elektrik kesintisi yaşandığına dikkat çekilen dilekçede, kameranın arızalanması ve elektriğin gelmesi durumunda elektrik kesintisi yaşandığı vurgulandı. Aynı zamanda kesintiler de dikkate alındığında bu durumun hayatın normal akışına aykırı olduğu açıktı. Öte yandan Horasan’ın kendisine yakın bir araçtan bahsettiği, bilirkişi raporunda bir araçtan bahsedilmesine rağmen bu aracın tespit edilemediği, hayatın normal akışına aykırı birçok şeyin yaşandığı belirtildi. Olayda MOBESE kameraları da dahil olmak üzere takip eden bir aracın olup olmadığının araştırılmamasının eksiklik olduğunu ifade etti. Dilekçede, “En önemlisi, hayatını ülkesine adamış bir hakimin karıştığı olayla ilgili yeterli soruşturma ve soruşturma yapılmadan, olayın basit bir kaza mı olduğu yoksa bir hakime suikast girişimi mi olduğu açıklığa kavuşturulmadan” ifadeleri kullanıldı. Sürekli olarak suç ve terör örgütlerinin merkezinde yer alan şahıs hakkında yapılan incelemede, olayın müvekkilimizin kusurundan kaynaklanan bir kaza olduğu kanaatine varılmıştır.” Açıklamada, “Kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı müvekkilimizi derinden üzmüştür” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu