Haber

Balat çetesine dava

BALAT’ta Sinema Kültür Sanat Derneği Başkanı Enes Kaya’ya silahlı saldırı sonucu ortaya çıkan Mesut Baraj liderliğindeki suç örgütü hakkında dava açıldı. İddianamede, Ortaköy’de bir gece kulübünde güvenlik görevlileriyle tartışırken darp edilen Mesut Baraj’ın da gece kulübüne silahlı baskın emri verdiği belirtildi. Balat’ta faaliyet gösteren 30 zanlının da aralarında bulunduğu hata örgütünün, diğerlerine ait kullanılmayan bina ve gayrimenkulleri işgal ederek kullandığı ileri sürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Hatalar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, aralarında sinemacı Enes Kaya’nın da bulunduğu 14 kişi müşteki olarak yer aldı. Örgüt elebaşısı zanlı Mesut Baraj, örgüt elebaşı Ozan Turan ve Ararat Özer’in olduğu 30 zanlıdan 12’si tutuklu yargılanacak. Balat’ta uğradığı silahlı saldırı sonrası Enes Kaya’nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında yürütülen soruşturmalarda, Mesut Baraj’ın emir ve talimatına uygun hareket eden zanlılar, haksız kazanç elde ettiklerini iddia etti. yağma, tecavüz, trafik güvenliği gibi suçları örgüt faaliyeti kapsamında işleyerek. belirtildi. Balat’ta turizm açısından popülerlik kazanan Mesut Barajı öncülüğünde hareket eden çetenin, hak sahiplerinin taşınmazlarını iradeleri dışında kullanmaya başladıkları ve bu taşınmazlara cebir ve güç kullanarak el koymaya çalıştıkları kaydedildi. tehdit. Fikir ve eylem birliği içinde hareket eden çetenin müştekiler üzerinde tedirginlik yarattığı ve baskı kurduğunun belirlendiği belirtildi.

ORTAKÖY GECE KULÜBÜNE PLANLI SALDIRI

İddianamede 8 Eylül 2022’de Ortaköy’deki gece kulübünün önüne düzenlenen silahlı baskın da çetenin işlediği suçlardan biri olarak yer aldı. Baraj çetesinde yer alan zanlılar Selman Çetin, Süleyman Can, Ferdi Kurt, Şeyhmus Yavuz, görüşmeye gittiği barda aralarında çıkan tartışmanın ardından Mesut Dam’ın güvenlik görevlileri tarafından darp edilmesi üzerine olay yerine götürüldü. olay gecesi yanında bulunan İnci Cennet Eroğlu ve Recep Çetin ile eğlenceli anlar yaşadı. İntikam almak amacıyla silahlı saldırı düzenledikleri, iş yeri çalışanlarının silahlarla karşılık vermesi üzerine karşılıklı çatışma çıktığı anlatıldı. İddianamede, darp edilen Mesut Barajı ile eğlence yerine giden zanlıların Balat’ta birbirine çok yakın üsleri olduğu, birlikte karaya saldırı planladıkları, Baraj’ın saldırı emri verdiği kaydedildi.

BALATTA BİNA VE YERLER İSGAL OLUP KULLANILMIŞTIR. Örgüt başkanı ve müdürünün emir ve talimatı doğrultusunda hareket eden zanlı Mesut Baraj, örgüt üyesi zanlılar başta Balat olmak üzere sahiplerinin kullanmadığı bina ve taşınmazları işgal ederek kullandı. Mahallesi’ne giderek, taşınmazlarını boşaltmalarını istemeyen hak sahiplerini cebir ve tehdit kullanarak yıldırmaya çalıştı. çalışmaları anlatıldı. Örgütün ürkütücü gücünden yararlandıkları için örgüt çevresinde tedirginlik oluşturdukları, örgüte üstünlüğünü kabul ettirmek için silahlı hareketlere giriştikleri, ortada hiyerarşik bir yapının olduğu kaydedildi. İddianamede ayrıca Mesut Baraj’ın tüm talimatlarının örgüt yöneticileri ve üyeleri tarafından sorgulanmadan yerine getirildiği, eylemlerini gerçekleştirirken silah kullanmaktan çekinmedikleri de vurgulandı.

CEZA TALEPLERİ İddianamede örgüt yöneticisi sanıklar Mesut Baraj, Ararat Özer ve Ozan Turan’a “silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar, “silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 2 yıl 6 yıl hapis cezası verildi. diğer 27 sanık hakkında ise silahlı suç örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı. Her aydan 6 yıla kadar tutuklular istendi. Sanıkların 14 farklı başlık altında kusurlu faaliyetlerine ait “yağma”, “mala zarar verme”, “tehdit”, “ihaleye fesat karıştırma”, “yağmaya teşebbüs”, “birden fazla kişiyle mevcut veya sanık suç”. Örgütlerin yarattığı korkutma gücünden yararlanarak konut dokunulmazlığını ihlal eden “kasten yaralama”, “ruhsatsız silah bulundurma”, “tasarımla kasten öldürmeye teşebbüs” ve “parada sahtecilik” hapis istemiyle cezalandırılmalıdır. farklı oranlarda. Örgüt yöneticisi konumundaki 3 sanığın örgüt faaliyeti kapsamında işlenen tüm kabahatler kapsamında cezalandırılması talep edildi. Zanlılar, önümüzdeki günlerde İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

SİNEMA KAYA TEPKİ GÖSTERDİ

Balat’ta 30 Temmuz 2021’de Sinema Kültür Sanat Derneği Lideri Enes Kaya’yı tabancayla yaraladığı iddiasıyla yargılanan çete üyesi zanlılardan Recep Çetin, toplam 4 yıl hapis ve 600 bin lira hapis cezasına çarptırıldı. “kasten yaralama” ve “ruhsatsız silah taşıma” suçlarından 1 lira para cezası. Duruşmanın ardından açıklama yapan Enes Kaya, “Bu ceza insanları daha çok teşvik edecek ve insanları suç örgütü kurmaya teşvik edecektir. Bu yolda doğru yere götürmeyecektir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu