Ekonomi

BAKA, 60 milyon lira faizsiz kredi desteği sunulan iki programı başlattı

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKA), yapılan açıklamaya göre, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) “2022 Yılı Faizsiz Kredi Destek Programları Antalya Lansman ve Eğitim Toplantısı” düzenlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Antalya Valisi ve BAKA İdare Heyeti Lideri Ersin Yazıcı, bölgeyi planlamaya ve kalkındırmaya çaba ettiklerini söz etti.

Antalya, Isparta ve Burdur’u kapsayan çeşitli yatırımlar için dayanaklar sunduklarını belirten Yazıcı, “Bu desteklerden biri de tanıtımı yapılan 60 milyon liralık faizsiz kredi destekleridir. Her iki programımız için üç şehrimizden de çok sayıda başvuru bekliyoruz.” sözünü kullandı.

BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler de, İmalat Sanayi Dayanak Programı (Mikro ve Küçük İşletmeler) ile Ekoturizmin Geliştirilmesi Takviye Programını başlatarak, toplam 60 milyon lira faizsiz kredi dayanağı sağlanacağını hatırlattı.

Sınırlı kaynakları mümkün olduğu kadar odaklı hale getirerek, bölge iktisadına katkı sunmaya çalıştıklarını aktaran Güler, şunları kaydetti:

“Sahada 63 projemiz devam ediyor, 120 milyon lira yatırımı finanse ediyoruz. Ajans projelerimiz bir yandan çok çeşitli kesimlere bir yandan da çok sayıda yerleşimi kapsayan bir mekansal dağılıma sahip. Bu bağlamda BAKA olarak üç temel noktaya odaklandık. Biri tıbbi ve aromatik bitkilerin katma kıymetinin artırılması, ikincisi ekoturizm faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve bölge olarak öncü olduğumuz turizm dalında yenilikçi faaliyetlerin bölgemize entegre edilmesi, üçüncüsü ise girişimciliğin teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.”

Projelerin öneminden bahseden Güler, “İki programla işletmelerimizin üretim, tasarım ve pazarlama kapasitelerini artırmayı, kıyı şeridine yayılan turizm faaliyetlerini iç bölümlere hakikat yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” tabirlerini kullandı.

ATSO Lideri Ali Bahar ise Antalya’nın tarım, turizm ve endüstrisiyle öne çıktığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu