Ekonomi

Altın kriz dönemlerinde neden güvenli liman?

Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, ülkelerin ve bireysel yatırımcıların altına yöneliminin ardında küresel ekonominin belirsizliklerinin yattığını belirtti. Böyle dönemlerde altının güvenilir liman olduğunu ifade eden Oğuz, bu limana demirlemenin de çürümeye yol açabileceğini kaydetti.

Şeref Oğuz’un “Belirsizlik çağında altının yürüyüşü” başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

“Kendini daha güvenli yarına taşıma güdüsü; altının yıldızını baht dönencesine taşıyadursun, küresel arenada benzer tutumun diğer ülkeler ve iklimlerde yinelendiğine tanık oluyoruz. Kısaca altın sadece ABD, AB, ÇİN, Hindistan ya da Türkiye’nin rağbet ettiği yatırım aracı değil, kürenin kaçış planı oluverdi. (…)

ALTIN NEDEN ‘MAHŞERİN 4 ATLISI’NIN GETİRDİĞİ KRİZLER DÖNEMİNDE YATIRIMCILAR İÇİN GÜVENLİ LİMAN OLUYOR?

Dünyanın başı her belaya girdiğinde, yatırımcı için altın, en güvenilir limandır. Altın, herhangi bir para birimi veya ekonomik sisteme bağımlı olmayan, değerini zaman içinde koruyan ve likiditesi yüksek bir yatırım aracıdır. Bu nedenle, savaş, afet, kıtlık ve salgın gibi kriz dönemlerinde, yatırımcılar; altın yatırımına yönelirler.

Altın yatırımı; kriz dönemlerinde nasıl bir fırsat sunar?

Enflasyon ve para birimi devalüasyonu gibi ekonomik sorunlar yaşandığında, altın yatırımcıları için bir koruma sağlar. Kriz dönemlerinde talep artabilir, dolayısıyla fiyatı yükselir. Gemi; limanda güvendedir ama bunun için tasarlanmamıştır. Yatırımlar, altın limanında güvendedir ama limanda çürümeleri gerekmiyor. Altın limanından çıkıp yatırıma dönüşmeyen kaynak için altın; gömülenmiş servet olabilir.

GERİLİMİN ALTIN KURALI; ALTINI OLAN KURALI KOYAR

Altın fiyatları yavaş yavaş artar. Ancak enflasyonda zıplar, krizde zıplar. Adeta kaplumbağanın tavşanı geride bırakması gibidir. Risksiz gibi görünür ama güven ortamı oluştuğu anda uykuya çekilir. Fakat biliyoruz ki kaotik bir dünyadayız ve her şey iç içe geçmiş durumda. Ne savaşlar bitecek, ne doğayı yıkan insanın hırsları… Sofokles; ‘İnsanoğlunun hiçbir icadı, para kadar fesat verici olmamıştır’ der. Hele ki bu altın para ise… Kripto balonunun patlayacağını öngörebilirsiniz. Enflasyonun kafaları karıştıracağı, iş ahlakını zedeleyeceği ve dünya ekonomisinin ahengini bozacağını söyleyebilirsiniz. Fakat unutulmasını ki gerilim çağlarında altın, sadece güvenli liman olmakla kalmaz, en etkin silahlardan biri olur. Gerilim dünyasında adeta ekonominin barutu haline gelir. Altını olanların kuralı koyacağı zamandayız.”

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu