Haber

AK Partili milletvekillerinden “İsrail’in Gazze saldırılarını durdurun” çağrısı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösteren Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, “İşgalcilere ve onlara destek veren liderlere sesleniyoruz; bu vahşete artık son verin. Havadan ve karadan saldırıların durması gerekiyor. Bebekler, çocuklar, kadınlar “Masum siviller ölmemeli.” dedi.

Turan, Türk ve Filistin bayraklı başörtülü AK Partili bir grup milletvekiliyle birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

İsrail’in 26 gündür devam eden insanlık dışı saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere şehit sayısının 10 bine yaklaştığını belirten Turan, yaralı sayısının 30 bine ulaştığını söyledi. Binlerce insan enkaz altında.

Bunun bir katliamdan öte bir soykırım ve etnik temizlik olduğunu belirten Turan, “İsrail’in günlerdir bombaladığı Gazze Şeridi’nde bir yaşından küçük yüzlerce bebek öldü. İşgalci Siyonistler ve onların batılı müttefiklerine göre” 1 yaşından küçükken öldürülen bebek teröristtir. Bu zihniyet Hitler’den daha zalimdir.” ; Bu katliam Holokost’tan daha beterdir. Bu çağdan nefret ediyordum, etim ve kemiğimle nefret ediyordum. Bütün dünya kamuoyuna soralım; Gazze’de öldürülenler öldü mü yoksa sessiz kalan dünya öldü mü? Gazze’nin masum insanları mı enkaz altında kaldı, yoksa insan haklarının savunucusu Avrupa ve Avrupa Amerika mı?” diye konuştu.

ABD’nin her gün 50 uçakla İsrail’e bombardıman mühimmatı gönderdiğini kaydeden Turan, İsrail’in hava ve kara saldırılarının aralıksız devam etmesinin tek nedeninin ABD’nin koşulsuz yardımları olduğunu kaydederek, şunları kaydetti: “Camiler, kiliseler, okullar, hastaneler, evler, apartmanlar, “İşgalciler hiçbir ayrım yapmadan 2,5 milyon insanın yaşadığı Gazze’yi insansız bir bölge haline getirmek istiyor. Bu tür bir vahşet yeryüzünde yoktur.” dedi.

İşgalci güçlerin hastanelere ve mülteci kamplarına kasıtlı olarak saldırdıklarını itiraf edecek kadar ileri gittiğini belirten Turan, Lahey Adalet Divanı, Uluslararası Ceza Mahkemesi ve BM Savaş Suçları Komisyonu’nun bu açıklamalara neden sessiz kaldığını sordu.

“Nazilerden gördükleri zulmün aynısını Müslümanlara da uygulamak istiyorlar.”

Hasan Turan, uluslararası savaş hukukuna göre masum sivillere karşı kullanılması yasak olan ve etkileri yıllarca süren fosfor bombalarının Uluslararası Af Örgütü tarafından belgelendiğinin Uluslararası Af Örgütü tarafından belgelendiğini anlatarak, “Neden bekliyorsunuz?” Öldürülen çocukların Filistinli, Ortadoğulu ya da Müslüman olması mı beklemenizin nedeni? Öldürülen çocukların sarı saçları ya da mavi gözleri olmaması mı?” Çünkü? söz konusu.

Cibaliye Mülteci Kampı’nın halen bombalandığını ve İsrail’in bir kişinin üzerine 6 ton bomba attığını belirten Turan, şöyle konuştu: “Masum sivillere yönelik bu katliamlara takviye ve mühimmat sağlayan bu devletler, İsrail’i teşvik etmiş ve savaşın ortağı olmuştur. İsrail’in işlediği suçlar İsrail, “Gazze’nin meşru müdafaa hakkından bahsedenlerin, Gazzeli kadın ve çocukların yaşam hakkından bahsetmemesi insanlık için kara bir lekedir ve utanç vericidir.” dedi.

Batılı ülkelerden İsrail’in saldırılarına son vermesini ve ateşkes ilan etmesini isteyenlerin “aforoz edildiğini” belirten Turan, TBMM’nin tüm baskılara rağmen Filistin’e destek veren tüm halkı selamladığını söyledi.

Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Holokost’tan sağ çıkmayı başaran Siyonistler, şimdi Nazilerden gördükleri zulmü Müslümanlara da yaşatmayı ve savunmasız bir halka karşı zafer kazanmayı amaçlıyorlar. Ancak bu şeytani çark eninde sonunda onları da vuracaktır. Zulmün durdurulamayacağı açıktır. İşgalcilere ve onlara destek veren liderlere sesleniyoruz, bu vahşeti artık durdurun, hava ve kara saldırıları derhal durdurulmalı, bebekler, çocuklar, kadınlar ve masum siviller ölmemeli, BM’ye sesleniyoruz, hiçbir şey olmadı. Günlerdir Gazze’de su, elektrik, yakıt, ekmek, temiz hava bile yok, ateşkesi sağlayamadınız, en azından insani yardım gelsin, sağlayın.”

İsrail’in gıda yardımı ve defin için gönderilen malzemelerin geçişine bile izin vermediğine işaret eden Turan, emperyalistlerin kendi çıkarlarını bitirip bölgeyi terk etmesi durumunda İsrail’in 75 yıldır zulmettiği halkla baş başa kalacağına dikkat çekti. .

AK Partili Turan, Türkiye’nin Filistin halkının ve onların haklı davasının yanında olduğunu vurgulayarak, bu konudaki tutumlarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümete teşekkür etti.

demirozuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu