Teknoloji

2 yıldır çalışması gerekiyordu, 12 yıldır çalışıyor… 225 milyon mesafeden güncellendi!

Yıllardır üzerinde çalışılan ve NASA’nın Curiosity gezicisine yüklenen büyük bir yazılım güncellemesi, Mars gezgininin daha hızlı hareket etmesini ve tekerleklerindeki aşınma ve yıpranmayı azaltmasını sağlayacak.

Kathya Zamora-Garcia, NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Curiosity Proje Yöneticisi, “Uçuş yazılımı, görevimiz için çok önemli, dolayısıyla bu, ekibimiz için çok önemli.  Bu büyük bir yazılım güncellemesi ve doğru yaptığımızdan emin olmamız gerekiyordu.”söz konusu.

2016 YILI BÖYLE BÜYÜK GÜNCELLEMENİN PLANLANMASI

Bu güncellemenin planlaması, Curiosity’nin en son yazılım revizyonundan geçtiği 2016 yılına dayanmaktadır. Bu seferki değişikliklerden bazıları, gezicinin Dünya’daki görev denetleyicilerine bildirimlerini değiştirmek kadar küçük. Diğerleri, Curiosity’nin 2012’de kullanımdan kaldırılmasından bu yana birden çok yamayla değiştirilen bilgisayar kodunu kolaylaştırıyor. En büyük değişiklikler, Curiosity’nin önümüzdeki yıllarda daha verimli çalışmasına yardımcı olacak.

KEŞİF ARACI DAHA HIZLI ÇALIŞACAK

Gezgin aracı artık ekibinizin “araba sürerken düşünmek” NASA’nın en yeni Mars gezgini Perseverance, kayaların ve kum tuzaklarının etrafında gezinmek için bunu daha gelişmiş bir şekilde yapabilir. Perseverance, sürüş sırasında her zaman önündeki arazinin fotoğraflarını çeker ve bunları özel bir bilgisayarla işler, böylece sürüş sırasında her zaman otonom olarak hareket edebilir.

Curiosity’nin bu amaç için ayrılmış bir bilgisayarı yok. Bunun yerine, bölümler halinde ilerliyor ve her bölümden sonra arazinin görüntülerini işlemek için duruyor. Bu, uzun bir yolculuk boyunca tekrar tekrar başlaması ve durması gerektiği anlamına gelir. Yeni yazılım, saygıdeğer gezginin görüntüleri daha hızlı işlemesine ve hareket halindeyken daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olacak.

Curiosity’nin mühendislik operasyonları ekip şefi JPL’den Jonathan Denison şunları söyledi: “Bu, Curiosity’nin Perseverance kadar hızlı sürmesine izin vermeyecek, ancak bir sürüş bölümünden sonra tam bir dakika durmak yerine yalnızca bir veya iki dakika duruyoruz. Sürüşün ortasında rölantide daha az zaman harcamak aynı zamanda her seferinde daha az güç kullandığımız anlamına gelir. Neredeyse 11 yaşında olmamıza rağmen, mevcut gücümüzü bilim etkinlikleri için daha da kullanmak adına yeni fikirleri hayata geçirmeye devam ediyoruz.”söz konusu.

YAZILIM GÜNCELLEMESİ NE SAĞLAYACAK?

Genel olarak, yeni yazılım, Curiosity’nin yüzlerce komutla karmaşık planlar yazmak zorunda olan insan sürücülerinin işini kolaylaştıracak. Yazılım güncellemesi, yazılım yamalarını geçmişte olduğundan daha kolay yüklemelerine de olanak tanıyacak. Ayrıca, mühendislerin Curiosity’nin robotik kolunun hareketlerini daha verimli bir şekilde planlamasına ve direğin tepesindeki “kafasını” daha doğru bir şekilde yönlendirmesine yardımcı olacak.

“İNDİR BUTONUNA BASMAK BAZI KORKUNÇTU”

Denison, her büyük yazılım güncellemesinde olduğu gibi, bunun da tasarlandığı gibi çalıştığını görmenin bir rahatlama olduğunu söyledi.

“İndir düğmesine basma fikri biraz korkutucuydu,  Tüm testlerimize rağmen, yazılım yüklenene kadar tam olarak ne olacağını asla bilemeyiz.”ekledi.

KAYNAK: HABER7

kale-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu